Google ve Facebook antitröst davasına önceden hazırlanmış

by Haber Fora
Google ve Facebook antitröst davasına önceden hazırlanmış

ABD’nin iki teknoloji devi kendilerine karşı açılabilecek olası antitröst davasıyla başa çıkabilmek için ortak strateji kararı aldı.

Wall Street Journal’ın haberine göre Google’ın, halihazırda baskın olduğu çevrim içi reklam kanallarında antitröst yasalarına aykırı bir şekilde Facebook ile birlikte çalıştığı iddia ediliyor.

Google ile Facebook’un işbirliği anlaşmasının tekel karşıtı incelemeleri tetikleyebileceğinin farkında olduğu belirtilen haberde teknoloji şirketlerlerinin bu durumla baş etmek için strateji geliştirdiği belirtildi.

Google’ın sözcüsü beklenmedik yasal engellerden kaçınmak maksatlı sektörde bu tarz tekel karşıtı anlaşmaların oldukça yaygın olduğunu ifade etti.

WSJ’nin işaret ettiği davanın redaksiyondan geçmemiş taslak metninde Facebook’un COO’su Sherly Sandberg’in Google ile yazılı bir anlaşma imzaladığı görülürken, ayrıca, Sandberg’in Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve kilit önemdeki diğer yetkililere bunun “stratejik olarak büyük bir anlaşma” olduğunu söylediği bir e-postaya değiniliyor.

Facebook söz konusu iddialara henüz bir yanıt vermedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap