Greenpeace: Japonya’nın denize dökeceği kirli su insan DNA’sına zarar verebilir

by Haber Fora

Greenpeace’in hazırladığı bir rapor, Japonya’da Fukuşima-Daiiçi nükleer santralinden denize salınacağı bildirilen kirli suyun insan DNA’sına zarar verme tehlikesi olduğunu ortaya koydu.
The Guardian’da yer alan habere göre, Greenpeace Fukuşima-Daiiçi nükleer santralinden denize bırakılması ihtimali olan 1.23 milyon ton suyun içinde ‘tehlikeli’ seviyelerde radyoaktif izotip karbon-14 ve  trityum bulunduğunu belirtti. 

Greenpeace’in yayınladığı raporda, karbon-14’ün ‘5 bin 370 yıllık bir yarılanma ömrü olduğu’ ve tüm canlı maddelere bulaşabileceği belirtiliyor. Raporda, karbon-14 hakkında şu bilgiler yer alıyor:  ”Trityumdan binlerce kat daha yüksek seviyede, balıklara bulaşabiliyor ve zarar veriyor. Karbon-14, ‘kolektif radyasyon dozuna’ büyük bir katkıda bulunduğu için özellikle önemlidir ve insan DNA’sına zarar verme potansiyeline sahiptir. ”

Rapordan önce Japon medyası, hükûmetin kirli suyun Pasifik Okyanusu’na  dökülmesine onay vermeye yaklaştığını yazmıştı. Ülkedeki balıkçılar bu adımın geçim kaynaklarını yok edeceğini savunmuştu. Başbakan Yoshihide Suga ise “Bu konuyu daha fazla erteleyemeyiz. En kısa zamanda karar vereceğiz” demişti. Kararın gelecek hafta açıklanması bekleniyor. 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap