Greta Thunberg 18. doğum gününü kutladı: “Şeytani sahiplerim artık beni kontrol edemeyecek!”

by Haber Fora

İklim krizine karşı başlattığı öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelen Greta Thunberg, pazar günü 18 yaşına bastı. 

15 yaşından beri gündemde olan İsveçli aktivist, doğum gününde yaptığı paylaşımda da zekasını konuşturdu. Bilimin bütün göstergelerine karşı çıkarak Dünya’nın düz olduğunu savunanlara atıfla “Düz Mars Toplumu” yazılı bir kıyafet giyen Greta, Twitter adresinde şu ifadeleri kullandı:

Portekiz merkezli Gülbenkyan Vakfı’nın ilk İnsanlık Ödülü’ne layık gördüğü Greta Thunberg, 1 milyon euro değerindeki ödülü iklim kriziyle mücadele eden çeşitli kuruluşlara bağışladığını 2020 temmuzunda açıklamıştı.

2020 nisanında da Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) bağlı Danimarkalı bir vakıftan kazandığı 100 bin dolarlık ödülü, koronavirüs salgınından kötü etkilenen çocuklar için bağışlamıştı.

Greta, Ağustos 2018’den beri cuma günleri okula gitmek yerine başkent Stockholm’deki parlamento binası önünde çevre sorunlarına dikkat çekmek için eylem yapıyordu. Küresel koronavirüs salgınının etkili olmaya başladığı mart ayında aktivistlere eylemlerini online platformlarda sürdürmeleri çağrısı yapmıştı. 

Haber Fora, CNN International

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap