Guardian: Hükümet, HDP’nin başarısını geri almak için PKK ile barış görüşmelerinden çekildi

by Haber Fora

Birleşik Krallık merkezli Guardian gazetesinde “Türkiye: Erdoğan’ı tehdit eden Kürt partisinin yükselişi ve düşüşü” başlıklı bir haber yer aldı.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) isimlerle konuşarak hazırlanan haber, Silopi Belediye Eş Başkanı Adalet Fidan’dan bahsedilen kısımla başlıyor:

“Burada yasa bir şey ifade etmiyor”

Guardian’da yer alan habere göre Fidan şunları kaydetti:

“AKP hükümeti kadar acımasızca davrananını görmedim”

“Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidarını pekiştirirken, muhalifleri, devletin muhalefet üzerindeki baskısının eşi benzerinin görülmediğini söylüyor. Erdoğan’ın iktidarına en önemli tehdidi oluşturan parti olan HDP için misillemeler sert oldu” ifadeleriyle devam eden haberde eski milletvekili Hasip Kaplan’ın şu sözleri de yer aldı:

“Seçim sonuçları hayata geçmedi”

Haberde daha sonra 7 Haziran 2015 seçimlerinden HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşarak TBMM’ye girdiği ve AK Parti’nin Meclis’teki çoğunluğunu kaybettiği fakat bu seçim sonuçlarının hayata geçmediği aktarıldı.

Haberde “HDP’nin başarısını geri almak için hükümet, PKK ile barış görüşmelerinden çekildi, Türkiye’nin çoğunluğu Kürt olan güneydoğusu yeniden şiddete sürüklendi ve HDP’li siyasetçileri ve destekçilerini militan grupla bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklamaya başladı. Seçim aynı yıl içerisinde tekrarlandığında, Erdoğan’ın daha fazla hoşuna gidecek şekilde sonuçlandı” ifadelerinin ardından eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ertesi yıl tutuklandığı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’nin kendisini serbest bırakması yönündeki kararına rağmen 142 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu bilgisi de yer aldı.

Haberde Hasip Kaplan’ın 2016 darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal koşulları altında yaklaşık 16 bin parti üyesinin tutuklandığı ya da gözaltına alındığını söylediği de kaydediliyor.

25 Eylül’de tutuklanan ve Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Ayhan Bilgen, gazeteye konuşan bir diğer isim.

Bilgen cezaevinden avukatı aracılığıyla gönderdiği açıklamada, “Gerçek demokrasinin yolunu açan adımlar zor. Ancak Türkiye’nin bu siyasi çıkmazın üstesinden gelmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

Yerel seçim sonuçları

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde HDP’nin “gayri resmî bir şekilde” Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) desteklediği belirtilen haberde, “Sonuç, yalnızca Erdoğan’ın Türkiye’ye 16 yıl sonra bile tam hakim olamadığını gösterdiği için değil, aynı zamanda Türkiye’nin milliyetçi, liberal ve Kürt yanlısı unsurları ilk kez etkili bir şekilde birlikte çalışmayı başardığı için kutlandı” denildi.

Haber şöyle devam ediyor:

Genel seçimlerin 2023’te yapılmasının beklendiği hatırlatılan haberde, “HDP zayıflamış olabilir ama tamamen bitmedi” tespiti yer aldı.

 

BBC Türkçe, Guardian, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap