Gübretaş: 6 milyar dolarlık altın hesabı maliyetleri içermiyor

by Haber Fora
Gübretaş: 6 milyar dolarlık altın hesabı maliyetleri içermiyor

Gübretaş, Söğüt maden sahasındaki altın varlığıyla ilgili yatırımcılardan gelen sorular üzerine yaptığı bilgilendirme açıklamasında 6 milyar dolar olarak hesaplanan altın değerinin içinde maliyetlerin olmadığını belirtti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şirket bahse konu 6 milyar dolarlık değerin, ilgili kaynağın güncel fiyatlar üzerinden brüt bedeli olup, cevher çıkarma maliyeti, finansman bedeli, yatırım maliyetleri, işçilik bedeli ve benzeri maliyet kalemlerini içermediğini belirtti.

Açıklamaya iki yıl içinde ilk altının çıkartılıp, söz konusu varlığın değere dönüştürülmesi, teknik çalışmaların ve gerekli resmi prosedürlerin yerine getirilerek, yatırım sürecine geçilmesi hedefleniyor.

Sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğunun bildirildiğini belirten şirket bunun 1 milyon 920 bin onsunun çıkarılmaya hazır altın rezervi, 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğini açıkladı.

Tüm bu miktarlar göz önüne alındığında Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedilebileceği belirten şirket cari fiyatlar üzerinden bunun da yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değer ifade ettiğini yineledi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz söz konusu altını kendi imkanlarıyla çıkaracaklarını belirtmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap