“Güneş’e dokunacak” uzay aracı aralarında Dünya’nın da yer aldığı gezegenlerin fotoğrafını çekti

by Haber Fora

NASA’nın Parker Solar Probe isimli uzay aracı, Güneş’i keşfetmek üzere ona doğru yol alırken Güneş Sistemi “ailesinin” fotoğrafını çekti.

Uzay ajansının  Dünya’ya hayat veren yıldızın gizemlerini keşfetme amacıyla, “touch the Sun (Güneş’e dokun)” diye anılan görev için 2018’de fırlattığı araç, şu anda Güneş Sistemi’nin iç kısmından geçiyor.

Uzay sondası, 2019’da yıldıza 42,3 milyon kilometre kadar yaklaşarak, “Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı” unvanını almıştı. Yolculuğun sonunda Güneş’e 6,16 milyon kilometre kadar yaklaşması beklenen sonda, Güneş’in dış atmosferinde uçan ilk uzay aracı unvanını da alacak.

NASA’nın duyurusuna göre 7 Haziran 2020’de Güneş Sistemi’nin 6 gezegeni, sondanın kadrajına girdi. Uzay aracında yer alan Geniş Alan Görüntüleyicisi (WISPR) isimli cihaz bu sayede Mars, Satürn, Jüpiter, Venüs, Dünya ve Merkür’ün çarpıcı görüntülerini yakaladı.

Araştırmacıların iki kareyi birleştirerek oluşturduğu son görselin sağ tarafında kayalık gezegenler ve gaz devleri, solda ise Güneş yer aldı.
 

Uzay ajansının aktardığına göre gezegenlerin görüntüsü uzay aracının bakış açısından yansıtıldığı için gezegenlerin sırası, Dünya’dan görüldüğünden farklı konumlarda bulunuyor.

NASA’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, konuyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

Haber Fora, Forbes, NASA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap