Güneş’in en yakın komşusu umutları boşa çıkardı: “Yaşanabilir bölgedeki gezegenler radyasyonla yıkanıyor”

by Haber Fora

Proxima Centauri, Dünya’dan sadece 4,2 ışık yılı uzakta ve Güneş’e en yakın yıldız konumunda. Yıldızın “yaşanabilir bölge” ismi verilen, ne çok sıcak ne de çok soğuk koşulların bulunmadığı bölgesinde birkaç gezegen mevcut. O gezegenlerden biri olan Proxima b, Dünya’ya benzerliğiyle biliniyor. Bu nedenle uzayda yaşam arayışı için ilk adaylardan biri olarak görülüyor.

Proxima b, Dünya’nın sadece 1,17 katı büyüklüğünde. Yani insanlara ev shaipliği yapan gezegenle hemen hemen aynı boyutta. Gezegenin, kendi yıldızının yörüngesinde dönmesi sadece 11,2 gün sürüyor ama bilim insanları, Dünya’nın Güneş’ten aldığıyla aşağı yukarı aynı miktarda ısı aldığına inanıyor.

Bununla birlikte Proxima Centauri’nin M-tipi bir yıldız olması problem teşkil ediyor. Evrende en sık bulunan M-tipi yıldızlarda, sık ​​sık ultraviyole patlamalar meydana geliyor.

Şimdi yeni araştırmalar, bu alevlenmelerin düşünülenden daha şiddetli olduğunu ve yıldız sistemindeki yaşam olasılığını ortadan kaldırdığını gösterdi.

Avustralya’daki Sidney Üniversitesi’nden gökbilimci Andrew Zic, “Gökbilimciler kısa süre önce Proxima Centauri çevresinde, suyun sıvı halde bulunabileceği ‘yaşanabilir bölge’ içinde iki ‘Dünya benzeri’ kayalık gezegen buldu” dedi ve ekledi:

Araştırmacının aktarımına göre, Güneş de “koronal kütle atımları” ismi verilen süreç sırasında iyonize parçacıklardan oluşan sıcak bulutlar yayıyor. Ancak Güneş, Proxima Centauri ve diğer kırmızı cüce yıldızlardan çok daha sıcak olduğu için, yaşanabilir bölgesi de daha uzakta bulunuyor.

Bu nedenle Dünya, söz konusu Güneş patlamalarından insanları koruyan güçlü bir manyetik alana sahip. Kırmızı cüce yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerse bu hususta o kadar şanslı değil.

The Astrophysical Journal isimli hakemli dergide yayımlanan araştırmanın başyazarı Andrew Zic, bunu şöyle açıklıyor:

Sonuçta bu durum, Proxima Centauri’yi çevreleyen gezegenlerde büyük olasılıkla yaşam bulunmadığı anlamına geliyor. Bilim insanı, “Bu, muhtemelen kötü bir haber” diyor ve ekliyor:

Haber Fora, Daily Express, CNN

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap