Gürkaynak: Merkez bankacılığı bir güven işidir

by Haber Fora
Gürkaynak: Merkez bankacılığı bir güven işidir

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Bloomberg HT yayınına katıldı.

Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çeken Gürkaynak’ın söyleşisinde para politikasıyla ilgili öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik. Bu sistemde herhangi bir Merkez Bankası artık bu işi yapmaya kadir değil. Merkez Bankası Başkanlığının geçici işçilik olduğu yerde Merkez Bankası’nın herhangi bir söz vermesi mümkün değil. Halbuki merkez bankacılığı bir güven işi, “Öyle olursa böyle yaparım” diyebileceksin. Ama yarın senin orada duracağın belli değil ki söz veresin. Dolayısıyla elimizdeki mesele Merkez Bankası’nın dün (15 Nisan) ne yaptığı, ne söylediği değil. Mesele daha büyük bir mesele. Memleketin yönetişim meselesinin Merkez Bankası tezahürü söz konusu. Ama nereye baksak buna benzer bir iş yapamaz bir kurumla karşı karşıyayız.

Merkez Bankası Başkanı yeni geldi, o karara imza atan bir alay Para Politikası Kurulu üyesi var. Buradakiler de o başkan geliyor onun kararına imza atıyorlar, bu başkan geliyor onun kararının altına imza atıyorlar. Şu, makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil. Bir noktada çıkıp diyorsunuz ki ben faizi artırdım, gerekirse daha da artıracağım. Bunu söylerken “Gerekebileceğini düşünüyorum” diyorsunuz. “Benim daha fazla faiz artırmam gerekebileceğini düşüneceğinizi görüyorum, bunu yapabileceğimi söylüyorum” diyorsunuz. Ondan sonra işler daha fazla faiz artırmayı gerektiriyor gerçekten, enflasyon yükseliyor, kur zıplıyor.

Şimdi iki toplantıyı karşılaştırsak Mart’tan Nisan’a ne oldu? Kur yükseldi, 7,20’den 8,20’ye çıktı. Bunu enflasyon geçişkenliği olacak. Benim görevim enflasyonu kontrol etmek diyor. Bu sefer ne demesini bekliyorsunuz geçen sefer “Faizi gerekirse artırırım” diyen Merkez Bankası’nın? Ya artırmasını bekliyorsunuz, artırmayacaksa da “Bir görelim, gerekirse artırırız” demesini. Ama “Artırırım” demekten bile vazgeçmiş bir Merkez Bankası görüyorsunuz. Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz, şaşırmamız da üzüntü verici. Yapılan iş gördüğüm kadarıyla Merkez Bankası’nın “Benden bir şey beklemeyin” demiş olması.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap