Haftalardır eylem yapan Hintli çiftçilerin ilk kazanımı: Yüksek Mahkeme yürütmeyi durdurdu

by Haber Fora

Hindistan’da tartışma yaratan tarım yasalarının geri çekilmesi için haftalardır gösteri düzenleyen çiftçilerin ses getiren eyleminde ilk sonuç alındı.

Yüksek Mahkeme salı günü, söz konusu üç yasanın uygulanmasının bir sonraki emre kadar askıya alınmasına hükmetti ve tarafları dinleyip mevcut durumu değerlendirmek üzere uzmanlardan oluşan bir komite kurulmasını kararlaştırdı.

Indian Express’in haberine göre yargı makamı, çiftçi sendikalarının komite karşısına çıkma konusunda istekli olmadığının söylenmesi üzerine, soruna bir çözüm bulmakla “gerçekten” ilgilenenlerin bunu yapacağı yanıtını verdi.

Çiftçi sendikalarıysa, mahkeme kararıyla hiçbir komite sürecine katılmayacakları düşüncelerini yineledi.

Ülkedeki sendika hareketlerinde başı çeken koordinasyon komitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Mahkemenin bir komite oluştururken bile çeşitli güçler tarafından yanlış yönlendirildiği ortada. Bunlar, üç yasayı desteklemeleriyle tanınan kişiler ve aynı gaye için aktif olarak savunuculuk yapmış kimseler” ifadeleri kullanıldı.

Çoğunluğu Pencap ve Haryana eyaletlerinden gelen binlerce çiftçi, Yeni Delhi sınırlarında yer alan Singhu, Tikri ve Gazipur’da kamp kurarak tarımla ilgili üç yasanın geri çekilmesini ve asgari teşvik fiyatı için yasal garanti sunulmasını talep ediyor.

Tarım yasalarına tepki için yollara düşen çiftçilerin eylemi soğuk ve yağmurlu havaya rağmen haftalardır sürerken, bastıran yağmurlar yaklaşık iki aydır başkent Yeni Delhi’nin eteklerine kamp kuran çiftçilerin içinde bulunduğu şartları daha da zorlaştırmış ve konaklama alanlarının su basmasına neden olmuştu.

Çiftçiler ayrıca aralık ayında kanlarıyla Başbakan Narendra Modi’ye mektup yazarak yasaların iptal edilmesini istemişti.

Haber Fora, Indian Express

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap