Hafter, kuvvetlerine takviyeler yapmaya devam ederken, UMH ‘savaşa hazırız’ dedi

by Haber Fora

Libya’daki krize siyasi bir çözüm talep eden uluslararası ve bölgesel ivmeye ve kalıcı ateşkes çağrılarının yükseltilmesine rağmen Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri General Halife Hafter, çatışma hatlarındaki kuvvetlerini güçlendirmeye devam ediyor.

Öte yandan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) liderlerinden bir yetkili yeniden savaşa hazırlık yapıldığını kaydetti.

LUO, dün akşam Askeri Enformasyon Bölümü aracılığıyla yaptığı açıklamada Hafter’in talimatları doğrultusunda 73 piyade tugayının tanklarının teknik ve askeri açıdan donatıldığını duyurdu.

Bu adımın, tank mürettebatı için izlenilen aktivasyon kurslarının devamına paralel olarak ve tugayın teçhizatı çerçevesinde askerlerin ve savaşçıların verimliliğini artırmak için yapıldığı ifade edildi.

LUO’ya bağlı bir askeri komutan, Türkiye’ye atıfta bulunarak, “Batı Libya’da ‘sömürge güçleri’ ve onları destekleyen hainler, ajanlar ve paralı askerler var” dedi.

LUO kuvvetlerini sürekli hazırlıklı olmaya ve her dakika ve her saniye talimat beklemeye çağıran komutan, kuvvetlerin savaş cephelerinin ön saflarında bulunduğunu kaydetti.

Ordu, 8 Şubat’tan itibaren tüm askeri uzmanlıklarla birlikte 106. Tugay ile askere alımların yeniden başlayacağını duyurdu.

UMH’nin Sirte ve Cufra Koruma Operasyon Odası Sözcüsü Hadi el-Dara ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Trablus ile Moskova arasında anlaşma

Öte yandan UMH Başkan Yardımcısı Ahmed Muaytik, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Mantrov ile dün Moskova’da yaptıkları görüşmede, elektrik, enerji, sağlık ve altyapı alanlarında 2008’den beri iki ülke arasında imzalanan ve daha sonra durdurulan bir dizi anlaşmayı yeniden etkinleştirmek için anlaşma sağlandığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Muaytik, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Libya’da bir çözüm olasılığı ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi üzerine görüşmelerde bulundu.

Bu arada ABD’nin Libya Büyükelçiliği, dün başkent Trablus’ta UMH’ye  bağlı silahlı milisler arasında çıkan çatışmaları eleştirdiği perşembe günkü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Buna karşılık, BM Libya Özel Temsilcisinin Yardımcısı Stephanie Williams, dün akşam görevinden ayrılmadan önce video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıdaki son konuşmasında BM Güvenlik Konseyi’ne hitaben şunları söyledi:

UMH ve LUO’yu sorumluluklarını tam olarak yerine getirmeye ve ateşkes anlaşmasını tam olarak uygulamaya çağıran Williams, bu anlaşmanın uygulanmasının Ortak Askeri Komite’ye değil, her iki tarafın siyasi ve askeri liderliğine bağlı olduğunu dile getirdi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap