Hakan Albayrak: Faize Rafsancani kitabın ortasından konuşuyor

by Haber Fora

Karar yazarı Hakan Albayrak, eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin siyasetçi – aktivist kızı Faize Rafsancani’nin Haber Fora’den Adem Yılmaz’a yaptığı açıklamaları değerlendiren bir köşe yazısı kaleme aldı.

Albayrak, “Faize Rafsancani kitabın ortasından konuşuyor” diyerek yazısına “Korku imparatorluğuna teslim olmadığı, diktatörlüğe açıkça tepki göstermekten çekinmediği için geçmişte birçok kez tutuklanan Faize Rafsancani şu an özgür ama özgürlüğü diken üstünde…” notunu düştü.

Albayrak’ın Karar’daki yazısı şöyle:

Doğrucu Davut olduğu için Humeyni ve Hamaney’in hışmına uğrayan İranlı âlim Hüseyin Ali Muntazari, 2007’de Japon gazetesi Mainchi’ye verdiği beyanatta demişti ki:  

Eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin siyasetçi-aktivist kızı Faize Rafsancani de tıpkı Muntazari gibi özgürlük ve İslam Cumhuriyeti ilkelerinin çiğnenmesinden muzdarip; bununla beraber, “Bağımsızlık bir aşamaya kadar gerçekleşti” diyen Muntazari’den farklı olarak, bağımsızlık da yalan oldu diye düşünüyor.   

Haber Fora’den Adem Yılmaz’a mülakat veren Faize Hanım, “Mevcut İran İslam Cumhuriyeti’nin 1979 devriminin ideal ve sloganlarıyla nasıl bir ilişkisi var?” sorusunu şöyle cevaplamış: 

*** 

Faize Rafsancani, bu senenin ocak ayındaki protesto gösterileri sırasında, “bütün iç ve dış politikaları iflas eden rejim”in ülkeyi felâkete sürüklediğini belirtip, Hamaney’e “felâketin önüne geçmek için istifa et” çağrısında bulunmuştu. 

Adem Yılmaz “Bu tepkiyi neden gösterdiniz?” diye sordu. 

Faize Hanım’ın cevabı, söz konusu açıklamasından da ağır:   

“Devrim Rehberi” sıfatını taşıyan ve “Velayet-i Fakih” anlayışı çerçevesinde Hazret-i Mehdi’nin vekili olan (!) Hamaney’i açıkça devrimin amaçlarına ve İslam’a aykırı hareket etmekle suçluyor Faize Rafsancani. 

“Velayet-i Fakih” anlayışını kesinlikle benimsemediğini ortaya koymaktan da geri durmuyor. 

“Bir İran vatandaşı olarak Suriye, Irak ve Lübnan vatandaşlarına Velayet-i Fakih hükümet sistemini tavsiye ediyor musunuz?” diye sorulduğunda ilk tepkisi “Asla!” oluyor; mutlak otoritenin “genellikle yolsuzluk ve diktatörlüğü de beraberinde getirdiğini” söylüyor. 

“İran İslam Cumhuriyeti’nin Esad rejimine verdiği desteği nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna verdiği cevap da kayda değer: 

Korku imparatorluğuna teslim olmadığı, diktatörlüğe açıkça tepki göstermekten çekinmediği için geçmişte birçok kez tutuklanan Faize Rafsancani şu an özgür ama özgürlüğü diken üstünde…  

*** 

Muntazari’nin sözleriyle başladık, Muntazari’nin sözleriyle bitirelim. 

Şubat 1989’da, devrimin 10’uncu yıldönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda şöyle demişti üstad: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap