Hakan Fidan’ın ifadeye çağrıldığı “7 Şubat MİT kumpası” davasında 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

by Haber Fora

FETÖ’nün 7 Şubat 2012’deki “MİT kumpası”na ilişkin 18 sanığın yargılandığı davada, 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan karar duruşmasına, tutuklu 10 sanık ile başka suçtan tutuklu sanıklar ve tarafların avukatları hazır bulundu.

Sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

10 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet

Mahkeme, sanıklardan eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da aralarında bulunduğu 10 sanığa, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan gazeteci Mustafa Gökkılıç’ın ise “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlarından 8 yıl 4 ay hapisle çarptırılmasına hükmetti.

7 Şubat MİT krizi

7 Şubat 2012 günü dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner, MİT Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan (mevcut MİT Müsteşarı) ve MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında çıkarılan gözaltı kararı uzun bir süre kamuoyu gündemini meşgul etmişti.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap