Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Pala: 27 günde 3 milyon kişiyi aşılayamadık, toplamda 60 milyon kişinin aşılanması gerek

by Haber Fora

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının görülmesiyle koronavirüs salgınında yeni bir dönem başladı.

Mutant virüsün Türkiye’deki yayılımı sürüyor. Varyantların Eskişehir ve Trabzon’da da görülmesiyle, mutasyonlu virüse rastlanan kent sayısı 33 oldu.

Son günlerde vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken, Türkiye’de de uygulanan Sinovac’ın CoronaVac aşısının koruyuculuk oranı yüzde 50’lerde kaldı.

Ülkede 2,9 milyona yakın kişi aşılandı

Oranın düşük çıkması, daha fazla kişinin aşılanmasını zorunlu hale getirdi. Mevcut durumda aşılanan kişi sayısı ise 2,9 milyon civarında kaldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üzeri vatandaşların aşı olmak için sisteme tanımlanacağını açıkladı.

Bakan Koca: Aşı küresel savaşa döndü

Aşının küresel bir savaşa döndüğünü belirten Koca, tedarikte çeşitlendirme yoluna gidileceğini şu sözlerle açıkladı:

Bakan Koca’nın “Gelecek” dediği aşıların Türkiye’ye ne zaman ulaşacağı merak konusu. Zira aşılama takvimi ve aşı yapılacak kişi sayısına ilişkin hesaplar şimdiye kadar tutmadı. 

Aşılama tartışması sürerken diğer taraftansa mart-nisan aylarında koronavirüs salgınında yeni bir dalga yaşanmasından edişe ediliyor. Hatta bu konuda sağlık kuruluşları alarm geçmiş durumda.

“Üç yeni varyant nedeniyle doğrulanmış olgu sayısında artış yaşanabilir”

Salgındaki gidişatı değerlendiren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Tabipleri Birliği Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, son günlerde vaka sayısında yaşanan artışın sürebileceğini söyledi:

“Varyantın tespitinden sonraki 4-6 hafta içinde vakalar yükseliyor”

Pala, günlük vaka sayıları artarken ölü sayısının azalmasını ise şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin yeni dalgaya hazırlıklı olduğunu söylemek pek mümkün değil”

Türkiye’nin salgında yeni bir dalgaya hazırlıklı olup olmadığını da sorduğumuz Pala, “Salgını kontrol altına alamadığımız için bunu söylemek mümkün değil. Sağlık Bakanlığı’nın izlediği politika açısından ciddi bir hazırlık yapmak pek mümkün görünmüyor. 10 ay önce dillendirmeye başladığımız gibi, salgına karşı etkili bir ilacın olamaması ve başlangıçta aşıların söz konusu olamaması, bizim farmakolojik olmayan önlemler dediğimiz halk sağlığı uygulamalarını güçlü bir şekilde uygulanması gerekirdi ama Türkiye bunu yapamadı” dedi.

 

“120 milyon doz aşıya ihtiyaç var”

Sağlık Bakanlığı’nın aşı politikalarının “sıkıntılı” olduğu yorumunu yapan Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Etkinliği yüksek olmayan tek bir aşıyla bağlantı kurmuş durumdayız” şeklinde konuştu.

Aşı tedarikindeki sıkıntılara değinen Pala, iki dozluk aşının 60 milyon kişiye uygulanabilmesi için 120 milyon doza ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

“27 günde 3 milyon kişiyi aşılayamadık, toplamda 60 milyon kişinin aşılanması gerek”

Aşılamada yavaş kalındığını savunan Kayıhan Pala, şöyle konuştu:

 

“Günlük aşılamada 100 bin kişide kalırsak, 3 yıla ihtiyacımız olur”

Günlük aşılamada 100 bin kişide kalınması halinde toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için 3 yıla ihtiyaç duyulacağını kaydeden Prof. Dr. Pala, en hızlı şekilde, koruyuculuğu yüzde 90’ların üstünde olan aşılardan getirip, günde 500 binin üstünde, hatta mümkünse 1 milyon kişiyi aşılayarak önlem alınabileceğini söyledi ve ekledi:

Seyahatler, kutlamalar, kongreler….

Toplumsal hareketliliğin azaltılmasına yönelik önlemlerde güçlü bir politika sürdürülemediğini savunan Kayıhan Pala, bazı otellerdeki etkinlikler, eğitime verilen ara tatil dönemindeki seyahatler ve kalabalık kongrelerden örnek verdi.

“Mevcut kamu kaynakları, aşı bulunmasına, üretilmesine ve pandemide sıkıntı yaşayanlara aktarılmalı”

Salgının etkilerinin 11 ayı geride bırakması nedeniyle toplumda ekonomik, sosyal ve psikolojik çöküntü yaşandığına ve bıkkınlık oluştuğuna da değinen Kayıhan Pala, “Bu daha ne kadar sürecek?” diye sordu.

Aylarca süren kısmi kısıtlama yerine gerekli koşulları sağlanmış 4 haftalık bir tam kapanmayla salgın kontrol altına alınabilecekken, mevcut tedbirlerle sürenin uzadığını ve toplumdaki bıkkınlığın arttığını savunan Pala, “Daha önce de defalarca söyledik, ekonomik ve sosyal koşulları oluşturulmuş, 4 haftalık tam kapanma gerekirdi. Pandeminin yükünün küçük esnafın üzerine atılmayacağı, kamu kaynaklarının yoksullara aktarılacağı, en az 2, mümkünse 4 haftalık kapanmaya ihtiyaç var. 65 yaşın üstündekiler günde 3 saat dışarıda olabiliyor. Çocuklar evde, küçük esnaf zorda. Süre uzuyor. Mevcut kamu kaynakları, aşı bulunmasına, üretilmesine ve pandemide sıkıntı yaşayanlara aktarılmalı” ifadelerini kullandı

Kayıhan Pala, Türkiye’nin kendi koronavirüs aşısını geliştireceğine inansa da bunun birkaç ay içinde gerçekleşmesinin mümkün görünmediğini dile getirdi:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap