Halkalı-Kapıkule YHT Projesi’nin maliyeti, Kanal İstanbul nedeniyle iki katına çıktı

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye’nin Avrupa ile demiryolu bağlantısını sağlayacak “Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Tren Projesi”nin bir bölümünün Kanal İstanbul güzergahıyla kesişmesi nedeniyle maliyetin artacağını açıkladı.

Sözcü’nün haberine göre, projenin 3.1 milyar lira olarak açıklanan maliyetinin revize edilerek 7.7 milyar liraya çıkarıldığını kaydeden Akın, “Bir rant projesi olan Kanal İstanbul, henüz bir çivi çakılmadan kamuya ek yük getirmeye başladı. Kanalın güzergahıyla kesişen YHT projesi, maliyeti iki kattan fazla artıracak” dedi.

Söz konusu bölüm ihale edilmeden rekor oranda maliyet artışı yapıldığını söyleyen Akın, projenin bu yıl içinde ihale sürecinin tamamlanmasının beklendiğine işaret etti. Maliyetin ikiye katlanmasının ardından projeye iktidara yakın firmaların yoğun ilgi göstereceğini dile getiren Akın şunları söyledi:

Projenin ilk bölümü olan Kapıkule-Çerkezköy bölümü şu anda Kolin İnşaat tarafından yapılıyor. YHT projesinin ikinci bölümünün henüz nasıl yapılacağı belli olmayan ve tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesine uyumlu hale getirilmesi de iktidarın bu konudaki inadını gözler önüne seriyor.

“Proje güzerahındaki en az 10 bin dönüm tarım arazisi yok olacak”

Ahmet Akın, YHT projesinin, ikiye katlanan ek maliyet artışının yanı sıra gıda fiyatlarının yükseldiği bir dönemde binlerce dönüm tarım arazisinin yok olmasına da neden olacağına işaret etti.

YHT projesinin geçtiği güzergah boyunca en az 10 bin dönüm tarım arazinin yok olacağını kaydeden Akın, Trakya bölgesinde ayçiçek ekiminin gerçekleştiği tarım arazilerinin yok olmasının yağ fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacağına dikkat çekti.

Sözcü, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap