Hariri’den Avn’a hükümet anlaşmazlığını mezhep çatışmasına dönüştürme suçlaması

by Haber Fora

Hükümeti kurmakla görevli yetkili Saad Hariri, Cumhuriyet Sarayı dairelerini ‘hükümet çatışmasını mezhep merkezli hale getirmeye çalışmakla’ suçladı.

Hariri, “Onlara herhangi bir İslam-Hıristiyan çatışmasına sevinme fırsatı vermeyeceğiz. Her organın bir söylevi vardır” dedi.

Açıklama, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a atfedilen sözlere cevaben Hariri’nin medya ofisi tarafından yayımlandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Açıklamada ayrıca Hariri’nin ‘onlarca yıldır mezhepleri aşan, söz, faaliyet ve anayasal metinler açısından ortak yaşama inanan bir siyasi okulun oğlu’ olduğu vurgulandı.

Hariri kendisine yöneltilen, hükümetin kurulması konusunda özel haklara bağlı olduğu yönündeki suçlamaları yalanladığı açıklamasında “Anayasa nettir. Siyasi hesaplamalarda ve kotalarda onu kullanmaya gerek yoktur” ifadesini kullandı.

Avn’ın bir grup isim içeren bir liste hazırladığını belirten Hariri, “Aralarından yetkinlikleri ve uzmanlıklarıyla bilinen bir grup ismi ilkelere göre seçtim” dedi.

Hariri ayrıca Şii toplumuna tahsis edilen Maliye Bakanlığı için onaylanan çözümün uzlaşı ile sağlandığını ve Baabda Sarayı’ndan da herhangi bir itiraz gelmediğini hatırlattı.

Hariri, “Uzmanlardan oluşan bir hükümet çağrımıza ve sarayın partizan bir hükümet arzumuza geri dönmemiz tavsiye ediliyor” ifadesini kullandı.

Medya ofisinden konuya dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanlığı medya ofisi ise Hariri’nin medya ofisi tarafından yayınlanan açıklamanın, ‘gerçek olmayan yanlış bilgiler ve yanıtlar içerdiğini’ belirterek bir cevap yayımladı:

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap