“Hayırsız” evlatlar dikkat!… Prof. Dr. Sezer Çabri: Çocuğun, anne – babasını aramaması ve sormaması mirastan mahrum bırakılma sebebi olabilir

by Haber Fora

“Huysuz Virjin” adıyla uzun yıllar boyunca yaptığı şovlarla tanınan sanatçı Seyfi Dursunoğlu, vefatından ardından açıklanan vasiyetine göre mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bıraktı.

Hürriyet gazetesinden İsmail Bayrak’ın geçen günlerde yayımlanan haberine göre Dursunoğlu’nun vasiyetine yeğenleri Evren S. ve Erhan S. itiraz ederek konuyu mahkemeye taşıdı.

Haberde davanın mart başında görüleceği belirtildi. Miras paylaşımları, her dönem insanlar ve aileler arasında bir uzlaşmazlık konusu olarak sorunlara, kavgalara ve davalara neden olabiliyor.

Bundan dolayı miras hukukuna dair merak edilen bazı başlıkları İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezer Çabri ile konuştuk.

“Mirasın tamamı bağışlansa dahi birinci dereceden akrabalar hak alabiliyor”

Dursunoğlu’nun bıraktığı mirastan pay almak isteyen yeğenlerinin durumunu değerlendiren Çabri, Türk hukukunda saklı-paylı miras olduğunu ifade etti. 

“Bir kişi bütün mirasını bir vakfa veya kan bağı olmayan bir kişiye bırakması durumunda yakınları bu mirastan pay alabilir mi?” sorusunu Çabri, şöyle cevaplandırdı:

“Çocukları olsaydı ÇYDD’ye bağışlanan mirasın yarısını alabilirlerdi”

Çabri’nin verdiği bilgiye göre kişilerin saklı-paylı mirastan aldıkları oranlar da duruma göre değişiyor. Ama Dursunoğlu’nun iki çocuğu olsaydı ve bu durumda dava açsalardı ÇYDD’ye verilen mirasın yarısı onlara verilecek, iki çocuk da bunu yüzde 25’er oranda bölüşecekti.

“Kardeş, yeğen, kuzenler, dayı gibi akrabalar usulüne uygun bağışlanan mirastan pay alamazlar”    

Dursunoğlu’nun yeğenlerinin itirazlarına karşın mirastan pay almasının pek mümkün görünmediğini ifade eden Çabri, bunun nedenini şu şekilde açıkladı:

“Anne babaya hakaret, tokat atma bile mirastan çıkarma nedeni”

Çabri, “Peki bir anne baba çocuğunu mirastan çıkarabilir mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Anne babasını hiç aramaması sormaması da yeterli neden”

Çabri’nin bir uyarısı da “hayırsız” evlatlara yönelik: “Çocuğun, anne babasını hiç aramaması, sormaması ve ilgilenmemesi de mirastan çıkarma sebebidir. Böyle şeyler varsa bir vasiyetname hazırlayarak nedenini yazdıktan sonra ‘Ben çocuğumu mirastan çıkarabiliyorum mirastan pay alamaz’ diyebilir.” 

“Seni evlatlıktan reddediyorum. Mirastan çıkardım demek tek başına yeterli değil”

Tabi bu noktada Çabri, Hulusi Kentmen’in rol aldığı filmlerde sık görülen bir diyalog olan “Seni evlatlıktan reddettim. Mirasımdan pay alamazsın” sözüne atıfta bulunarak, benzer bir ifadenin bir çocuğu mirastan çıkarmak için tek başına yeterli olmayacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mirastan çıkarılan çocuk dava açarsa iddia edilen kabahati işlemediğini ispatlamak durumunda”

Çabri, mirası yazan kişinin yani anne babanın çocuğunu mirastan çıkarmasına neden olan olayı belgelemek zorunda da olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Mirastan çıkardığını ölmeden önce bildirmek zorunda değil”

Çabri, ayrıca anne babanın bir çocuğunu mirastan mahrum bırakan bir vasiyetnameyi düzenlemesi halinde bunu henüz sağlığında çocuklarına bildirmek zorunda da olmadıklarını kaydederek, “Ölümlerinin ardından mirastan mahrum bırakılan çocuk iddia edilen kabahati işlemediğini ispatlar, mahkemede buna inanırsa saklı paylı miras payını alabilir” dedi.

“Nedensiz mirastan mahrum bıraktığı çocuk hakkını alır”

Çabri, “Bir kişinin diğer çocuklarına miras bırakırken bir çocuğunu ismini hiç geçirmeden miras bırakmaması durumunda ne olur?” sorusunu da cevaplandırdı:

“Varlığını ikinci eşe devretse dahi ilk çocuklar mirastan pay talep edebilir”

Günümüzde boşanmalar ve ikinci evlilikler yaygı

Bu durumda akıllara kişilerin sağlığında mal varlıklarını ikinci eşlerinin üzerine bırakması halinde ölümleri durumunda ilk eşten olan çocukların mirastan pay alıp alamayacağı sorusu geliyor.

Çabri, bu soruyu şu ifadelerle cevaplandırdı:

“Resmi nikahsız eş ancak vasiyetname ile miras alabilir”

Çabri, resmi nikaha dayanmayan nikahsız birlikteliklerde ölüm halinde nikahsız eşlerin mirasta yasal olarak hak sahibi olmadığını da belirterek, “Yasal evlilik şart. Ancak miras bırakan resmi nikahlı olmayan eşine vasiyetname ile kazandırma yapabilir” dedi.

“Evlilik dışı çocuklar da kanıtlandıktan sonra payını alır”

Çabri, DNA testi ya da babanın kabullenmesi yoluyla soy bağı kurulan evlilik dışı çocukların da mirasta evlilik yoluyla doğmuş çocuklar gibi hak sahibi olduğunu kaydetti

Yabancı uyruklu çocuk ve torun da mirasçı

Çabri, mirasçılıkta vatandaş olup olmamanın da önemi olmadığını söyleyerek, “Türkiye’de yaşayan birinin yabancı uyruklu bir torunu da gelip miras alabilir. Sadece bazı düzenlemeler var. Örneğin bazı bölgelerde yabancıların mülk edinmesi yasaklanmış askeri sahalara yakın alanlar gibi. Bu durumda o kişi mülk edinemez ama karşılığı olan parasını alır” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap