Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifasının ardından AKP’de kritik MYK

by Haber Fora

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından istifa ettiğini duyurmasının ardından Ankara’da hareketli saatler yaşanıyor.  AKP MYK’sı bugün toplanacak, kabine revizyonu yapılacağı da iddialar arasında. 
Albayrak’ın paylaşımın ardından partinin bazı yetkili isimlerinden Albayrak’a destek açıklaması gelse de istifa ile ilgili olarak resmî bir açıklama henüz yapılmadı.
Beştepe’de bugün yapılması beklenen kabine toplantısı da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programında yer almıyor. Saat 16.00’da başlayacak ve Erdoğan’ın başkanlık edeceği AKP MYK, bugün 16.00’da toplanıyor. Toplantıda Albayrak’ın istifası ile ilgili gelişmelerin de ele alınacağı tahmin ediliyor.
Ne olmuştu? 
Türk Lirası’nın tarihsel rekorlarla değer kaybetme sürecinin ekonomi yönetiminde yarattığı sarsıntı sürüyor. 16 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı’nın cuma gece yarsı görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın göreve getirilmesinden yaklaşık 36 saat sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti. Albayrak, Instagram’daki mavi tikli resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını “sağlık sorunları nedeniyle artık devam edememe” ifadesiyle gerekçelendirdi. “Artık ailesine zaman ayıracağını” belirterek aktif siyasete de ara verdiğini ima eden Albayrak, “at izinin it izine karıştığı çetin bir dönemden” geçildiğini belirttiği, “ülkeye ve ümmete hizmet ettiğini”  vurguladığı açıklamasını “Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin” diyerek noktaladı. Instagram’da paylaşılan istifa duyurusu için saatlerce resmi açıklama yapılmaması “Albayrak’ın tepkisinin ölçüsünün Beştepe’de öngörülmediği” yorumlarına ve “kabine revizyonu” beklentisine neden oldu.
TIKLAYIN | 
TIKLAYIN | 
TIKLAYIN | 
TIKLAYIN |
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap