Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Ayrımı bilmiyor

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de yaptığı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ödediği faizin yarısı kadar faizle İzmir Büyükşehir Belediyesi borçlanabiliyor. Hazinenin en son aldığı borç dolayısıyla ödedikleri faiz yüzde 5-6 civarında. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 70 milyon avroluk borçlanmayı yüzde 3 ile yaptı” açıklamaya Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Bakanlıktan Kılıçdaroğlu’nun kurumu itham ettiğini ve birtakım iddiaları dile getirdiğini ifade edilerek, “Devleti ve devletin saygın kurumlarını itibarsızlaştırmaya dönük bu açıklamayı öncelikle esefle kınıyoruz. Üstelik Sayın Kılıçdaroğlu’nun devletin hazinesini karalamak için kullandığı argümanların hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını özellikle vurgulamak istiyoruz” denildi.

Kılıçdaroğlu’nun Hazine’nin tahvil ihracı ile uluslararası finansman kuruluşlarından proje kredisi sağlanması arasındaki ayrımı bilmediğini öne süren Bakanlık şu maddelerle yanıt verdi:

Bakanlıktan ayrıca, “Herhangi bir belediyemizin uluslararası tahvil piyasalarında hazinemizden daha düşük maliyetle borçlanması söz konusu değildir” ifadelerine yer verilerek, “CHP Genel Başkanı tarafından yapılan yanlış bilgilendirmeyi aziz milletimizin takdirine bırakıyoruz” denildi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap