HDP Eş Genel Başkanı Buldan’dan iktidara: Deprem vergilerini nereye harcadınız?

by Haber Fora

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında konuşuyor. Buldan’ın konuşmasından başlıklar şöyle: 
“Deprem için neden kullanmıyorsunuz? Olası bir İstanbul depremi en büyük tehdit olarak karşımızda durmaktadır. Yaşanacak felaketin sonuçlarını düşünmek istemiyoruz.
İktidar olarak sorduğumuz soruların cevabını vermek zorundasınız. AKP’nin bir bakanı enkaz üzerinde yurttaşla telefonda görüşüyor. Bu elbetteki şovdur, enkaz altındakilerle alay etmektir. İnsanlar can bunlar şov derdinde. 
İktidar meslek odalarının kapamak için uğraşıyor. Denetim yollarını kapatan rantçı anlayış depremlerden daha tehlikeli. Asıl çürük olan fay yasasını çıkarmayan bu rantçı sistemdir. Bunun bedelini ne yazık ki Van’da, Elazığ’da, Erzincan’da, İzmir’de yoksul halk ödemektedir. Afetler kaderimiz değildir. Bu çürük ve bozuk düzeni değiştirmek bizlerin elinde.
Elif ve Ayda bebek bizlere umut oldu. Daha fazla kenetlenmeliyiz. Üzerimizde enkazları hep birlikte kurutmalıyız. Bir insanımızın hayatının her şeyden kıymetli ve değerli.
İktidara önemli bir çağrıda bulunmak istiyorum. Depremle ilgili genel görüşmenin acilen açılması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin deprem gerçeğini acilen masaya yatırmalıyız. Gerekli yasaları acilen çıkarmalıyız. İzmir halkına başsağlığı diliyorum.
Yarın partimize yönelik siyasi darbenin 4. yıl dönümü. 4 Kasım’dan bu yana eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, yöneticilerimiz, belediye eş başkanlarımız olmak üzere 20 bin kişi gözaltına aldı. Belediyelerimiz birer birer bu iktidar tarafından işgal edildi. “

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap