HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Kobani olaylarının sorumlusu AKP’dir

by Haber Fora

2014’teki Kobani eylemleri gerekçe gösterilerek HDP’ye yapılan operasyona ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Bu işin sorumlusu bizzat AKP hükümetidir. İşte bunun için diyoruz ki bu yanlıştan bir an önce vazgeçin” dedi.

HDP’ Eş Genel Başkanı Buldan, HDP’ye yönelik son gözaltı operasyonunda Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in gözaltına alınması nedeniyle Kars’ı ziyaret etti. Buldan, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:  

“Bizim bu ülkede temsiliyetimiz var”

Bugün Kars’tayız, Kars halkının seçilmiş temsilcisi, belediye eş başkanı Ayhan Bilgen’in gözaltına alınmasını kınamak ve Kars halkı ile dayanışmak için buradayız. Kars’a gelirken birçok engelleme ile karşılaştık. Dün akşam Kars Valiliğinin çıkardığı genelgeyle bugün Kars’a giriş ve çıkışların, konvoyların ve etkinliklerin yasaklanmasının hiçbir anlamının olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Biz buraya Kars halkıyla dayanışmaya geldik, buraya halkımızın gasp edilen iradesini sahiplenmeye geldik. Kars halkının binbir emekle ve mücadele ile elde edilen kazanımlarının AKP hükûmeti tarafından alınmasına karşı çıktığımızı göstermek için geldik. 

“Giriş ve çıkışlar yasaklandı”

Ancak Kars Valiliği dün akşam açıklamış olduğu genelgeyle bugün Kars’a giriş ve çıkışları yasakladı. Çevre il ve örgütlerimizin, belediye e şbaşkanlarımızın buraya gelişine müsade edilmedi. Buraya girerken güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığını bir kez daha gördük. Şunu hatırlatmak isteriz. Biz bu ülkede siyaset yapıyoruz, bizim bu ülkede temsiliyetimiz var, TBMM’deki 3’üncü büyük partiyiz.

Burada AKP’nin, MHP’nin genel başkanı gelse aynı uygulama ile karşılaşmayacaktı. Ancak mesele HDP olduğu zaman, HDP’liler olduğu zaman hukukun, adaletin, yasaların farklı işlediğini işletildiğini hepimiz biliyoruz. 

“Kars Belediyesi hizmete devam edecek”

Ben inanıyorum, Kars Belediyesi’nin, Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın yürütmüş olduğu halka hizmet uygulamaları sadece HDP’liler tarafından değil, kentte yaşayan bütün insanlar tarafından olumlu karşılanıyor ve Kars Belediye Eşbaşkanlarımıza ve Kars Belediyemize ve tüm çalışanlarına büyük bir sempati var. Bu çalışmalardan sadece HDP’ye oy verenler değil, bu çalışmalardan Kars kenti bir bütün olarak memnun.

Evet, AKP’li  ve MHP’li vatandaşlarımızın da Türklerin, Kürtlerin, Azerilerin, yerli halkın da büyük bir memnuniyetini kazanan bir belediyemiz var. Herkes bilsin ki Ayhan Bilgen yakın bir zamanda Kars’a geri dönecek. Kars Belediyesi düşmedi, düşmeyecek. Nasıl ki HDP’ye yapılan bütün baskılara rağmen HDP düşmediyse, gittikçe güçlendiyse Kars Belediyesi de aynı şekilde belediye eşbakanları şahsında hizmetlerini devam ettirecek.

“HDP’liler olduğu müddetçe mücadele devam edecek”

Şunu biliyoruz AKP kaybettikçe saldırmaya devam ediyor ve bu saldırılar AKP’nin anketlerde oy kaybedişini gösterdiği zamanlarda gerçekleşiyor ve gerçekleşmeye de devam edecek. Ancak bizler bu saldırılar karşısında Türkiye’de demokratik siyaseti büyütmeye, barış demokrasi ve özgürlük mücadelesini büyütmeye dair Türkiye halkına verdiğimiz sözden asla ve asla geri adım atmayacağız. Demokrasi mücadelesi, barış mücadelesi ve özgürlük mücadelesi bu ülkede HDP’liler olduğu müddetçe, HDP’liler bu ülkede siyaset yaptığı müddetçe devam edecek.

“Bu işin sorumlusu bizzat AKP hükümetidir”

Biz bu operasyonun amacını çok iyi biliyoruz. 6 yıl önce gerçekleşen 4 yıl önce soruşturma başlatılan Kobani meselesinden kaynaklı açılan bu soruşturmada arkadaşlarımızın suçlu olduğunu düşünmüyoruz. O olaylarda yaşamını yitiren insanlar bizim partili arkadaşlarımızdı. O dönem sokaklarda, caddelerde protesto gösterileri yapanlar Kobani düşmesin diye Kobani halkına destek amaçlı yapmışlardır. Ancak bu işin içine başka eller girmiş ve bu olaylar farklı bir boyuta çekilmiş, insanlar katledilmiş ve bu katliamlardan HDP sorumlu tutulmaktadır.

Bu işin sorumlusu bizzat AKP hükümetidir. İşte bunun için diyoruz ki bu yanlıştan bir an önce vazgeçin. Şu an gözaltında olan arkadaşlarımız başta olmak üzere, bu işten sorumlu tutulan başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere, Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata, Emine Ayna ve içerideki bütün arkadaşlarımızın bu ülkede insan öldürmek savaş çığırtkanlığı yapmak, katliam gerçekleştirmek gibi bir suçu asla yoktur, olamaz da. Bizler yaşadığımız sürece bu topraklarda barışı, adaleti ve demokrasiyi tesis etmek için bir mücadele yürütüyoruz ve bu mücadele de ömrümüzün sonuna kadar devam edecek, kimsenin bundan şüphesi olmasın.

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 6-8 Ekim 2014 Kobani olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 26 Eylül Cuma günü 7 ilde HDP’nin eski MYK üyesi 24 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Savcılığın kararının ardından, Ayhan Bilgen, Alp Altınörs, Nazmi Gür, Altan Tan, Ayla Akat Aka, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Barmaksız, Zeki Çelik, Pervin Oduncu, İsmail Şengün, Ali Ürküt, Cihan Erdal, Emine Beyza Üstün gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar bulundukları şehirlerden aynı gün Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. 24 saat avukat görüş yasağı getirilen HDP’liler dün itibariyle avukatlarıyla görüşmeye başladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap