HDP Grup Başkanvekili Oluç: Temennimiz Bilgen’in fikirleri iktidara payanda olmasın

by Haber Fora

HDP Grup Başkanvekili Oluç, eski Kars Belediye Başkanı Bilgen’in yeni parti iması olarak yorumlanan sözlerini “Temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın” diye değerlendirdi

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Sözlerine 14 yıl önce katledilen Hrant Dink’i anarak başlayan Oluç, şunları söyledi:

12 Eylül öncesi yaşanıyordu

Son günlerde siyasetçi ve gazetecilere dönük saldırıları da değerlendiren Oluç, “12 Eylül öncesinde de böyle şeyler yaşanıyordu. Siyasetçi, gazeteci ve aydınların katledildiği ya da linç edildiği günleri biz atlatmıştık. Şimdi ne yazık ki tekrardan benzer gelişmelerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu vesile ile Sayın Selçuk Özdağ’a, Orhan Uğurlu’ya, Afşin Hatipoğlu’na yaşadıkları saldırılardan dolayı geçmiş olsun diyorum. Elbette ki hedef gösterilen Karar Gazetesi yazarları ile dayanışmamızı da ifade etmek istiyorum” dedi 

Basın ciddi baskılarla karşı karşıya

“Her ne kadar İletişim Başkanlığı basın özgürlüğünün en güzel döneminin yaşandığını söylese de sadece kendi basınları için geçerlidir bu. Muhalif basın için geçerli bir durum değildir” diyen Oluç, “Muhalif  basın Türkiye’de, tarihinin belki de en ağır saldırılarının olduğu dönemi yaşamaktadır. En ciddi baskılarla karşı karşıyadır. Belki de tarihin en karanlık dönemini yaşamadıktadırlar” ifadelerini kullandı.

Türkiye enflasyonda ilk 5’te

TÜİK’e göre yüzde 14 olan enflasyonun gerçekte yüzde 30-35 bandında olduğunu savunanan Oluç şunları söyledi:

Yolsuzluğu kayyum açıkladı

Seçilmiş HDP’li belediye başkanlarının yerine atanan kayyumların yolsuzluk yaptığını ileri süren Oluç şu ifadeleri kullandı:  

Açlık grevi yapanların talepleri hukuki ve insanidir

Oluç’un gündemindeki konulardan birisi de cezaevlerinde süren açlık grevi oldu. Grevin 55. Gününe geldiğini hatırlatan Oluç,”Bir kez daha iktidara hatırlatmak istiyoruz. Açlık grevlerinin bu şekilde devam etmesi, büyümesi hiç istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Türkiye’nin yakın tarihinde çok örnek var bu konuda. Bir kez daha iktidara diyoruz ki açlık grevi yapanların talepleri hukuki ve insani taleplerdir. Önce kendi bulundukları yerlerdeki hak ihlalleri, kötü muamele, işkencenin sona erdirilmesini talep etmektedirler. Ve aynı zamanda İmralı’da var olan, bütün hükümlülerin ve tutukluların yaşadığı ağır tecrit koşullarının ortadan kalkmasını talep etmektedirler. İkisi de insan hakları, tutuklu hakları ve uluslararası sözleşmeler açısından baktığımızda haklı ve demokratik taleplerdir” dedi.

Bilgen’in fikirleri iktidar tarafından kullanılmasın

Oluç basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.  “Ayhan Bilgen’in sosyal medya paylaşımı oldu, yeni bir parti sinyali olarak değerlendirildi bu paylaşım. Bu konuya ilişkin ne söylemek isterseniz?” sorusuna Oluç’un yanıtı şöyle oldu:

Yeni parti sinyali olarak yorumlandı

“Kobani” soruşturması kapsamında tutuklanan ve yerine kayyım atanan eski Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

Bilgen daha önce de HDP’yi eleştirmiş “HDP kurulurken planlanan Türkiyelileşme ile Türkiye toplumunun Kürtler dışındaki farklı mağduriyet sahibi kesimleriyle empati yapılması ve ortak mücadele yürütülmesi hedefleniyordu” diyen Bilgen, “Bu konuda başlangıç düzeyinde bir adım atılmış olsa da, istenen düzeyde mesafe alınmaması yeniden masaya yatırılmalıdır. Siyasi partilerde genişleme sorunları söylem, dil, algı, iletişim kaynaklı olabileceği gibi yapısal, örgütsel, çalışma tarzından kaynaklı da olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap