HDP: Kapatma davası, ülke demokrasisine ve hukukuna ağır bir darbedir

by Haber Fora

HDP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın parti kapatma davasına ilişkin olarak, Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar imzasıyla bir açıklama yayımladı.

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinin hatırlatılarak başlayan açıklamada “Gergerlioğlu’nun iktidarın siyasi hesapları ve hukukun çiğnenmesiyle vekilliğinin düşürüldüğü gün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı partimiz hakkında kapatma davası açmıştır” hatırlatması yapıldı

“AKP iktidarı, kendisine bağımlı ve taraflı hale getirdiği yargıyı, siyaseti dizayn etmek için bir sopa olarak kullanmaktadır” ifadelerinin yer bulduğu açıklama şöyle devam etti:

HDP’nin sadece bir parti değil aynı zamanda bir fikir olduğunu ifade edilen açıklamada. “Bu fikir etrafında milyonlarca insan kenetlenmiş durumdadır. Milyonlarca insan siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıkacaktır” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

MYK olağanüstü toplanıyor

Öte yandan HDP, Merkez Yürütme Kurulu’nu Perşembe günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Buldan ve Sancar, “Sahip olduğumuz tarihsel mücadele geleneğiyle bu karanlık süreci atlatacağız. İnançlıyız ve kararlıyız. Mutlaka, ama mutlaka kazanacağız” dediler.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap