“HDP misyonu sona ermeye mahkumdur” diyen Orhan Miroğlu, geçmişte neler söylemişti?

by Haber Fora

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu, “HDP misyonunun sona ermeye mahkum olduğu” görüşünü dile getirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’ye kapatma davası açmasının yankıları devam ediyor. Şahin’in hazırladığı iddianemede mevcut eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu toplam 687 mevcut ve eski HDP milletvekili ile parti yöneticisi hakkında siyasi yasak da isteniyor.

Birçok siyasinin görüşünü dile getirdiği kapatma davası konusunda bir yorum da Orhan Miroğlu’ndan geldi. Miroğlu, Twitter’da şu görüşü savundu:

Miroğlu’nun bu mesajı geçmişte kendisine de siyasi yasak konulmasını hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2009’da Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) “terör örgütüyle bağlantılı olduğu” iddiasıyla kapatmıştı. Mahkeme aynı zamanda 2007 yılında Genel Başkan Yardımcısı olan Miroğlu’na Ankara’da yaptığı bir konuşmayı gerekçe göstererek “suçu ve suçluyu övdüğü” iddiasıyla 5 yıl boyunca siyasi yasak getirmişti. Miroğlu dışında Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana, Orhan Miroğlu, Nurettin Demirtaş, Ferhan Türk, Kemal Aktaş, Sedat Yurttaş ve Selim Sadak’ın da aralarında bulunduğu 37 isme siyasi yasak getirilmişti.

Star gazetesinde köşe yazan Miroğlu, 7 Nisan 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne bir mektup yazmıştı.

Hâlâ Star gazetesinin sitesinde yer alan yazıda şu ifadeler yer alıyordu:

“Hukukçu değilim, ama geciken adalet adalet değildir ilkesine de inananlardanım” diyen Miroğlu, yazısında özetle şunları söylüyordu:

“Kapattığınız partiler, yasakladığınız ve haklarınızı gasp ettiğiniz insanlar…”

“AYM adına birilerinin özür dilemesini bekledik”

“Önce yasakları kaldıralım, özür kısmına sonra gelelim”

“AYM’nin kararı Kürtlerin siyaseti değil de şiddeti tercih etmesi için alınmıştı”

Miroğlu, siyasi yasağının sona ermesinin ardından, 2 Ocak 2015 tarihinde de Rûdaw ile bir söyleşi yapmıştı. Miroğlu, bu söyleşide “Kürtlerin siyaset yapmasının önündeki son engelin de kalktığını” ve “bir dönemin kapandığını” ifade etmişti.

“Anayasa Mahkemesi’nin kararı Türkiye Cumhuriyeti’yle Kürt siyasetçileri arasında hukukun anormal geliştiği bir dönemde verilmişti. Kürtlerin siyaseti değil de şiddeti tercih etmesi için alınan bir karardı” diyen Miroğlu, aynı söyleşide AK Parti’den teklif beklediğini ifade etmişti:

Miroğlu daha sonra AK Parti’ye katıldı ve 25 ile 26. dönemlerde milletvekilliği yaptı.

Star, Rûdaw, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap