HDP Onursal Başkanı Kürkçü’den “yeni anayasa” değerlendirmesi: Bu oltayı yutanın Türkiye’de siyaset yapmaya hakkı yoktur

by Haber Fora

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, yeniden tv’de Ayşegül Doğan’ın programına katılarak seçim, ittifak ve yeni anayasa tartışmalarını değerlendirdi.

Yeni anayasa tartışmaları için “Manevradan ibaret” ifadesini kullanan Kürkçü şunları kaydetti:

Kürkçü, yeni anayasa tartışmaları için “Cumhur İttifakı’nın çözülen desteğinin başka yoldan tamamlanması için çıkılmış bir keşif harekâtı” değerlendirmesine bulundu.

“Çocuk oyuncağı mı?”

Kürkçü, Erdoğan’ın diğer partilere yeni anayasa çağrısına ilişkin de “Öyle bir çağrı olmaz, bu çocuk oyuncağı mı? Her gün kürsülerden hakaret ettiğin insanlara daha sonra da ‘gel gel’ yapıyorsun ve bunun adı anayasacılık mı oluyor, bence böyle bir meselemiz yok. Öte yandan Türkiye’nin bir demokratik anayasa ihtiyacı var, ama demokratik anayasa demokrasi güçleri Türkiye’de yükselen bir trend yakaladıkları ve bunu icra edecek güce sahip oldukları zaman ancak realize edilebilir. ‘Bahçeli’nin ve Erdoğan’ın eksiğini tamamlayacak partiler ve insanlar var mıdır’ diye ortaya atılmış bir oltadır bu. Bu oltayı yutanın Türkiye’de siyaset yapmaya hakkı yoktur, gücü de yoktur. Bu açıdan ciddiye alınabileceğini düşünmüyorum, zaten alan da yok” diye konuştu.

“Seçim güvenliği” vurgusu

Muhalefetin iki temel meselesinin seçim güvenliği ve demokratik ittifak olduğunu vurgulayan Kürkçü, şunları kaydetti:

“İttifak arayışında değiliz”

HDP’nin seçim ittifakı arayışında olmadığını kaydeden Kürkçü “Ancak, toplumsal ittifak meselemiz daima var; işçi, köylü, kadın, genç ittifakını, ezilen kesimlerin tarihsel ittifakının daima peşindeyiz. Öyle bir seçimin koşulları ve çerçevesini belirleyen herhangi bir şey yok ortada. Ama olacak, önümüzdeki yıldan sonra, 2021 bittikten sonra bu zemine geleceğimizi düşünüyorum. Bu koşullar altında, zayıf desteklerle bir hükümet kendisini sürdüremez. Bu sadece sosyal yasalara değil fizik yasalarına da aykırı, teknik olarak da mümkün değil. O yüzden rejim şimdi bu düşüşü yavaşlatmak ve rakiplerini bölmekle meşgul. Eğer bunu başarabilirse bir 5 yılı daha götürebileceği bir seçim için planlarını yapıyor. Ama ne zaman denk gelir, denk gelmez, onları bilemiyorum. Bu yıl, sahanın hazırlanması yılı, hükümet kendini ve rakiplerini bu açıdan yeniden tertiplemek için elden geleni yapacaktır” diye konuştu.

 

yeniden tv, Gazete Duvar, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap