HDP’den Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin açıklama: Bahçeli’nin tahammül edemediği bu sahiplenmedir

by Haber Fora

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’de nöbete başlayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu sabah saatlerinde uyuduğu odadan tuvalete gittiği sırada gözaltına alındı.

HDP’den yapılan açıklamada miletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Gerglioğlu’na tüm Türkiye’den destek geldiği kaydedilirken, “HDP’nin bir bina değil bir fikir olduğu, bu fikir etrafında Türkiye halklarının  kenetlendiğini bir kez daha gösterdi. AKP/MHP iktidarının rahatsız olduğu durum budur. Bahçeli’nin tahammül edemediği bu sahiplenmedir. Tahammül edilemeyen tüm saldırılara rağmen halkın bağrından bir türlü kopartılamayan HDP’dir” ifadeleri yer aldı.

94’te yaşananlar hatırlatıldı

1994’te DEP milletvekillerinin Meclis’te gözaltına alınmasının hatırlatıldığı açıklamada “Meclis koridorları 94 darbesine benzer bir darbe sürecine tanıklık etmiş, aynı utanç Tüm Türkiye’ye 27 yıl sonra AKP-MHP tarafından yeniden yaşatılmıştır” denildi.

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin savcılığın ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un açıklamalarında yer alan “Meclis koridorlarında slogan atıldı” iddialarına da tepki gösterildi. 

Açıklamada “Savcılık sabah saatlerinde yapılan bu darbenin üzerini örtmek için gerçekleşmemiş olayları, gerçekmiş gibi göstererek iktidarın kara propagandasına hizmet etmiştir. Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürüldüğü gün Genel Kurul’dan Meclis’te bulunan grubumuza gidişimizin her anı görüntülerle sabittir. Bu görüntülere en kolay şekilde ulaşacak olan Meclis Başkanı Mustafa Şentop olmasına rağmen o da bu kara propagandanın bir parçası olma yolunu seçen bir açıklama yayınlamış ve bizim için tarafsızlığını tamamen yitirmiştir” ifafdeleri kullanıldı.

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap