HDP’den Soylu’ya yanıt: Bizim üzerimizden Erdoğan ile bir iktidar savaşı yürütüyor

by Haber Fora

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun A Haber yayınına katılarak yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada “Türkiye halkları bu tür seviyesiz programları hak etmemektedir. Yalan ve iftiralarla dolu bu program, Türkiye için bir utanç olarak tarihe geçmiştir” ifadesi kullanıldı.

Soylu’nun söz konusu programda, çözüm süreci yaşanırken Abdullah Öcalan’ın ve iktidarın mesajlarını iletmek üzere Kandil’e giden Eş Genel Başkan Pervin Buldan başta olmak üzere vekillerin fotoğraflarını ekranlarda gösterdiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“İktidarın bilgisi ve onayı dahilinde olmuştur”

AK Parti iktidarının kendi bekası için çözüm sürecini bitirdiği iddia edilen açıklamada “Devlet görevlilerinin dahil olduğu İmralı’da yapılan görüşmeler gibi Kandil’e giderek çözüm sürecini yürütmek için çaba harcayan siyasetçilerin tüm faaliyetleri, iktidarın bilgisi ve onayı dahilinde olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere ilgili tüm bakan ve devlet görevlileriyle görüşmeler yapılmış gerek İmralı’nın gerek Kandil’in görüş ve önerileri kendilerine iletilmiştir. Partimiz süreç boyunca barışın inşası için çaba harcamış, tüm zorluk ve saldırılara rağmen bıçak sırtında, onurlu bir siyaset izleyerek Türkiye halklarının barış içinde yaşaması için elinden geleni yapmıştır” denildi.

HDP’li siyasetçilerin Kandil fotoğraflarını bir suçmuş gibi gösterenlerin Birleşik Krallık -IRA barış görüşmeleri yürütülürken fotoğraf veren Tony Blair ve Gerry Adams’dan ders almaları gerektiğini öne süren açıklama şu ifadelerle devam etti:

Soylu için “iftiracı bakan” nitelemesi

Bakan Soylu’nun HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in Gara’ya gittiği iddiasına da tepki gösterilerek “alçakça bir iftira” nitelemesi yapıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

“Gare’de yaşananların siyasi sorumlusu AKP iktidarıdır”

Açıklamada Bakan Soylu’nun “cemaat” olarak nitelenen FETÖ’den devralınan akıl ve yöntemlerle hareket ettiği ileri sürüldü.

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, Gare’de yaşananların siyasi sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP iktidarı Gare’ye alıkonulan güvenlik güçlerini değil, içinden geçtiği çürümüşlüğe çare olarak kendisini kurtarmaya gitmiştir. İktidarın yalan siyasetine itibar etmeyen toplum bu çürümüşlüğe ‘artık yeter’ demektedir. 

İftiralarınıza boyun eğecek, tehditlerinizden korkacak tek bir HDP’li bulamazsınız. Tek bir HDP’li bile kalsa Gare’de yaşananların hesabını sormaya devam edeceğiz. Biz gücümüzü hakikatin yanında durmaktan alıyoruz.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap