HDP’den yanıt: Bölücülük yapan, halkı kin ve nefrete sürükleyen Bahçeli’nin tutumunun takdirini, halka bırakıyoruz

by Haber Fora

HDP’nin Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına yanıt verdi.

“Devlet Bahçeli, iktidar ortağı olmasının gücünü kullanarak, açıklamalarıyla HDP hakkında kapatma davası açması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na açıkça talimat vermekte ve yargı üzerinde baskı oluşturmaktadır” diyen Dede, Bahçeli’nin açıkça Anayasa suçu işlediğini ifade etti.

Anayasa’nın “mahkemelerin bağımsızlığı” başlıklı 138’inci maddesini hatırlatan Dede, “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” dedi.

Dede şöyle devam etti:

Bahçeli’nin açıklamalarının “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu kapsamında” olduğunu belirten Dede, “İktidar önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş kararını uygulamayarak suç işlemeye devam ederken, bu açıklamalar evrensel hukuka karşı meydan okumaktır. Bahçeli’nin HDP ve Demirtaş hakkında anayasal suç işlemeye kadar varan hezeyanları duydukları korkunun göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“Yargıyı göreve davet ediyoruz”

Dede şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap