HDP’li Buldan: Çözüm sürecinde bizlere vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz

by Haber Fora

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Gara’yı konuşmaya devam edeceklerini belirten Buldan, “İktidarda olmanın sorumluluğu insanları ölü değil canlı olarak getirmektir. Siyasi kibir ve güç gösterisi nedeniyle kendi vatandaşının hayatını hiçe sayan bir anlayışı herkes Gare’de bir kez daha gördü” diye konuştu.

Buldan şöyle devam etti:

“Lice’de alıkonulan uzman çavuşları aldık”

Buldan 2015’te kendisinin de içerisinde yer aldığı İmralı heyetinin Lice’de alıkonulan 3 uzman çavuş için harekete geçtiğini de belirterek “Alıkonulan insanları aldık, Lice Kaymakamlığı’na getirdik. O insanlar bizlere teşekkür etti.13 insanın getirilmesi için de hükümete bu çağrıyı defalarca yaptığımızı söylememize rağmen dikkate almadılar” dedi.

İktidarın hedefinin Gara’dan siyaseten kullanabilecekleri bir hikaye çıkarmak olduğunu iddia eden Buldan şu ifadelerle devam etti:

AK Parti’li Özhaseki’ye tepki

Buldan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, CHP ve HDP için kullandığı “Lanet olsun oylarına. Onların oylarının Allah belasını versin. Bunları her fırsatta söylemeliyiz” ifadesine de isim vermden tepki gösterdi.

Buldan “Birkaç gün önce özellikle 31 Mart seçimlerinde Ankara’nın siyaset çöplüğüne gönderilen bir AKP’li HDP’ye oy veren insanlara beddua etti. Bizim ona tek cevabımız var: Biz seni Allah’a havale ediyoruz” diye konuştu.

Soylu için “fotoğrafçı bakan” ifadesini kullandı

Buldan yine isim vermeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da hedef aldı.

Soylu için “fotoğrafçı bakan” ifadesini kullanan Buldan şunları kaydetti:

“Üzerimizden İHA’lar geçti dedik, ‘sizin güvenliğiniz için oradaydı’ dediler”

Çözüm sürecini 3 ayak üzerinden kurguladıklarını belirten Buldan şu ifadelerle devam etti:

“Biz o mektupları getirdik ilgililere de teslim ettik”

Yaptıkları her görüşmenin kayıtlara olduğunu kaydeden Buldan, “Ben ne bir fazlasını ne bir eksiğini anlatmıyorum” diye konuştu.

Buldan konuşmasına “Soylu efendi iyi dinlesin bunları” diyerek şöyle devam etti:

“Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini açıklamazsak namerdiz”

Buldan çözüm sürecinde yaptıklarının arkasında olduklarını belirterek “Ne mutlu bize ki çözüm süreci boyunca bu ülkeye cenazeler gelmedi. Ne mutlu bize ki 3 yıl boyunca yürüttüğümüz onurlu bir duruş vardı ve bunun arkasındayız. Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz” diye konuştu.

 

 

 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap