HDP’li Buldan Dolmabahçe mutabakatını hatırlattı: Size buradan ekmek çıkmaz

by Haber Fora

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

AK Parti ve MHP’nin seçimde kaybedeceklerini gördükleri için bir arayış içerisinde olduklarını savunan Buldan, “7 Haziran’ı 31 Mart’ı bir daha yaşamamak için her türlü hile ve hurdaya başvurma peşindeler. Ortaklar gizli kapaklı görüşmeler yapıyorlar, biliyoruz, görüyoruz. Türkiye’nin yönetimine aday olan HDP’yi devre dışı bırakabilir miyiz arayışındalar. Tüm bu hukuksuzluklar iktidar bloğunun seçim kampanyasıdır. Muhalefete düşmemek için halkı korkutma, muhalefeti böme ve çatıştırma içindeler. Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler! Dünyada halk iradesinin önüne geçecek bir formül yok. Sandık mühendisliği yapmaya çalışanlara hatırlatırız, en iyi mühendis halktır. HDP’nin siyasetteki gücünü ve etkisini engelleyemeyeceksiniz. HDP’siz bir siyaset hayali kuranlara: Halk sizin olmadığınız bir ülke hayalini çoktan kurdu, sabırsızlıkla sandıkları bekliyor. Halk, AKP iktidarının gitmesi için seçim bekliyorum. Erken seçim olmak üzere iktidardan, AKP MHP ittifakından kurtulmanın yolu sandıktır” diye konuştu.

“AİHM bu iktidara ‘Siz yalan söylüyorsunuz’ dedi”

AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği tahliye kararını hatırlatan Buldan şunları kaydetti:

Kobani davası için “kumpas” değerlendirmesi

Kobani davasının siyasi bir dava olduğunu öne süren Buldan dava hakkında “demokratik siyasete kurulan bir kumpastır” ifadesini kullandı.

Buldan konuşmasına “Kendisini siyaseten kapatmış olanlar bu ülkeye faydası olmayanlar demokratik siyaseti 15 Temmuz’un darbeci ruhuyla tasviye etme planı yapıyorlar. Karşımıza siyasetle çıkamayan iktidar bloğu, emrindeki yargı ve güvenlik mekanizmasını kullanarak HDP ile savaş içine girmiştir” diye devam etti.

Öcalan’ı barışın adresi olarak gösterdi

Hafta sonu HDP Esenyurt İlçe Binası’na yapılan polis baskınını da değinen Buldan “Kapısı kırılarak içeri girildi binamızın. Provokasyon amaçlı olan bu baskın partimizi, demokratik siyasetin dışına çekmeye yönelik komploların devamıdır. HDP, gençlerin, kadınların, farklı toplumsal kesimlerin, inançların ve halkların bütün renkleriyle bir arada olduğu bir Türkiye tablosudur. Partimiz, kuruluğundan beri tek eve dahi ateş düşmesin, toplumsal barış sağlansın diye Kürt sorununun demokratik ve barışçı çözümü için mücadele eden tek partidir. Partimiz, Sayın Öcalan’ı barışçı bir çözüm adresi, iradesi ve imkanı olarak gördüğünü her platforma açıkça dillendirmiştir ve geri durmamıştır bu yaklaşımından” dedi.

Buldan “çözüm süreci”ni hatırlatarak açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Cezaevlerindeki açlık grevlerine değindi

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik bir tecrit olduğu iddiasıyla başlatılan açlık grevlerine de değinen Buldan şöyle konuştu:

Bahçeli’ye yanıt

Buldan, MHP lideri Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında kullandığı “HDP’nin ön kapısından giren arka kapıdan Kandil’e çıkar” ifadelerine de tepki göstererek

“Bizim tek bir kapımız var o da barışa ve demokrasiye çıkar. Aydınlığa halklara çıkar, sizin gibi nereye çıktığı belli olmayan bin odalı kapımız yok. Biz o bin odalı kapıdan içeri bir girdiniz ve bir türlü çıkamıyorsunuz, çıkamayacaksınız da. Size cevabımız budur” diye konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap