HDP’li Sancar: 2013 Newroz’unu mutlaka ve her zaman hatırlatmak gerekiyor

by Haber Fora

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasında 33 yıl önce yaşanan Halepçe Katliamı’nı hatırlatan Sancar, “Halepçe’de insanlar havada hoş bir koku, tatlı bir elma kokusu aldılar ve nefesleri kesildi. Çoğunluğu kadın ve çocuk 5 bin insan acımasızca katledildi. Halepçe’de özürlü doğum oranı Hiroşima’nın 4-5 katına ulaştı. İnsanlığa karşı işlenen bir suçtur bu. Bu bir soykırımdır. Uluslararası güçlerin bu tanımlamayı kabul etmeyişini ibretle izliyoruz.  Uluslararası camiaya tekrar çağrı yapıyoruz, Halepçe soykırım olarak tanınsın. O gün yaşanan acı bugün tazeliğini koruyor” ifadelerini kullandı.

Kovid 19 pandemisi nedeniye çok sayıda esnafın zor durumda kaldığını belirten Sancar “Partimizin yürüttüğü İş ve Aş Kampanyası’nda gittiğimiz her  yerde feryatları görüyoruz. Bugün bu ülkede her 10 kişiden 7’si borçlu yaşıyor, son bir yılda her şeye nerdeyse yüzde yüz zam yapıldı. Bu iktidar, bir senede sadece ekonomiyi değil eğitimi de çökertti. Birçok öğrenci yoksulluktan, altyapı yetersizliğinden EBA’ya ulaşamadı. Yapılan açıklamalar insanlarla alay etmekten başka bir anlama gelmiyor” diye konuştu.

Reform paketlerine eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nı da eleştiren Sancar, “Bu planın bize göre tek anlamı var o da insan haklarını nasıl çökettiklerinin itiraf edilmesidir. Ülkeyi bu noktaya getiren yönetimin yeniden bu alanda iyileştirmeler yapcağını düşünecek kadar saf kesim kalmadı” dedi.

Ekonomi Reform Paketi için de “itiraf” nitelemesini kullanan Sancar “”Biz ekonomiyi çökerttik, size de itiraf ediyoruz” demektir” diye konuştu.

Sancar şöyle devam etti:

Barışı, bu yıkıntının sorumlusu olan iktidardan beklemiyoruz”

Çözüm süreci döneminde 2013 yılında Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz mitingine Öcalan’ın gönderdiği mesajları “tekrar hatırlamak ve hatırlatmak” gerektiğini kaydeden Sancar şunları kaydetti:

 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap