HDP’li Temelli’den “İmralı Günlükleri” yanıtı: O dönemde görev almış milletvekillerini yargılayamazlar

by Haber Fora

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle dava açıldı. Dava, açılmadan haftalar öncesinden siyasetçiler, medya mensupları ve kamuoyu tarafından tartışılıyordu. 

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanlığı görevini de yürütmüş olan Van Milletvekili Sezai Temelli “HDP kapatılamaz. Çünkü kendi geçmişimize baktığımızda aynı fikri zemin üzerinde yükselen bir yolculuğumuz var bizim. Bu yolculuk tabelaların değişmesiyle, partilerin kapatılmasıyla engellenebilecek, sönümlendirilebilecek, sonlandırılabilecek bir fikriyata dayanmıyor” diye konuştu.

Temelli, Tükenmez Haber’den Denizcan Akar’ın sorularını yanıtladı.

Temelli, “Sizce muhalefet partileri HDP ile yeteri kadar dayanışma içinde mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

AK Parti’nin kapatılması için açılan davayı hatırlattı

“Kapatma davası açılması için talimatı AK Parti’nin verdiğini” öne süren Temelli, geçmişte AK Parti’ye yönelik açılan kapatma davasını anımsatarak “O zaman buna karşı çıkan, mücadelesini veren en önemli dinamiklerden biri bizdik” diye konuştu.

Temelli “Bu kapatma davasının zamanlamasının erken seçim planları, MHP kongresi, Öğrenci Andı tartışmaları, ekonomik kriz gibi gündemlerle bir bağlantısı var mıdır?” sorusunu da “Hem kısa dönemde ortaya çıkan hem de son altı yılda ortaya çıkan dinamiklere bakmak gerek. Kısa dönemde ortaya çıkan dinamikler tabii ki kapatma davasıyla karşılaşmamıza neden olmuş olabilir. Ama ben daha geniş okumak istiyorum. Özellikle 2014’te Kobani’nin düşmemesiyle başlayan ve çöktürme planıyla devreye konulan senaryonun bir başka aşamasını yaşıyoruz. Bugün karşı karşıya kaldığımız en önemli davalardan biri de Kobani davasıdır. Bu iktidar ve küçük ortağının ortaya koyduğu senaryo sistemlidir. Faşizmin kurumsallaşması sürecidir bu altı buçuk yıl. Otoriter şefçi rejimin inşasına yönelik bir çabadır. 2023’e giderken amaçladıkları bunu hayata geçirmektir” diye yanıtladı.

“Tamamıyla talimatla torba yasa yaptıkları gibi torba iddianame hazırlamışlar”

HDP’li Temelli, iddianamede “İmralı Gülünkleri”nin delil olarak sunulması hatırlatılarak “O görüşmelerden devletin ve iktidarın haberi vardı. Bu, o süreci yürüten muhatapların suçlu bulunması gibi bir yolu açar mı?” sorusunu ise şu ifadelerle yanıtladı:

 

Röportajın tamamına ulaşmak için tıklayınız 

Tükenmez Haber, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap