HES projesine karşı açtıkları davanın bilirkişi masraflarını dayanışmaya topladılar

by Haber Fora

2014 yılında belde statüsünü kaybederek köye dönüşen Kılıçkaya’da Ağustos 2020’de  kurulan SS. Kılıçkaya Köyü Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi üyesi Ayşe Katkat, Haber Fora’ye yaptığı açıklamada tarım, sebze meyve, yöresel üretim biçiminin yaşatılması ve geliştirilmesi, yöreye özgü yeni ürünler geliştirerek köy halkının ve köyün yaşam standardını yükseltecek ekonomik, sosyal, kültürel faydalar sağlanması amacıyla kooperatifi kurduklarını söyledi. 

“İstanbul’da yaşayan emeklileriz. Eşimle birlikte haziran ayında köyümüze geldik” diyen Katkat, “İstanbul’da tüketim kooperatifleriyle olan bağımızdan kaynaklı da büyük şehirlerde yaşayanların gerçek doğal gıdaya ulaşma isteklerini ve özellikle yöre insanımızın kendi yöre ürünlerine yönelik yoğun taleplerini bildiğimizden köyümüzde böyle bir girişime başladık” açıklamasını yaptı. 

“Geriye göç sağlamayı hedefliyoruz”

Kooperatifle birlikte yaratılacak istihdam ve üretimin geliriyle köylünün dışa göçünün bir nebze azalacağını düşündüklerini belirten Katkat şunları söyledi: 

“Hem üretiyoruz hem doğamıza sahip çıkıyoruz”

Buğday, pirinç, mısır başta olmak üzere birçok sebze ve meyve üretimi yaptıklarını, diğer yandan da köylünün ürettiği ürünleri satın alarak değerlendirdiklerini dile getiren Katkat şöyle devam etti: 

Kooperatifin faaliyete geçtiği temmuz ayında Kılıçkaya köyünün tek deresine hidroelektrik santral (HES) yapılacağını öğrendiklerini aktaran Ayşe Katkat, ilk kez 2014’te gündeme gelen projenin, halkın karşı çıkmasıyla gündemden kalktığını ancak yeniden gündeme geldiğini söyledi: 

Dava masraflarını Kılıçkaya halkı topladı 

Devam eden davada mahkemenin, bilirkişi ve keşif incelemesi yapılmasına karar verdiğini belirten Katkat, “Bunun içinde 13 bin 400 lira bir masraf çıktı. Köyde ve diğer şehirlerde yaşayan Kılıçkayalıların gönüllü maddi katkılarıyla gerekli mahkeme masraflarını toplayıp yatırdık, süreci takip ediyoruz” dedi ve ekledi:

“Harç alınmamalı, çevre davaları kamu davası sayılmalı”

Çevre davalarının kamu yararına açılan davalar olarak kabul görmesi ve dava harç ve diğer yargılama giderlerinde de muafiyet sağlanması amacıyla, “Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” veren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise Haber Fora’ye şunları söyledi: 

“Bölgede HES için su yok” 

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı tarafından hazırlanan ve Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davaya da sunulan “Kılıçkaya Ersis Deresi ve HES Girişimi Üzerine Ekolojik Değerlendirmeler” raporunda bölgede HES işletecek suyun olmadığının altı çiziliyor. 

Raporda şu ifadeler yer alıyor: 

“Havzadan geldiği farzedilen akışa göre hesaplanmış olan aylık yağışların beşinci ve altıncı ayda yüksek olmasının sebebi kar erimesinden kaynaklanan yüksek akıştır. Ancak Ersis Dere’den bu kadar akış gelmemektedir. Gelen suyu da halk arklar (3 kanal) ile tarım alanlarını sulamak için kullanmaktadırlar. İklim değişimi, ısınma/kuraklaşma döneminde ise su geliri çok azalacaktır. Diğer bir deyimle; Ersis Deresi havzasından bir HES işletecek su gelmemektedir. Su geliri hesabı için Berta Çayı havzasındaki verileri kullanmak doğru değildir. 

“Kamu yararı yok, halk göçe zorlanır”

HES’i kuran firmaya, akarsuyun “A” noktası ile “B” noktası arasında “Su kullanım hakkı” verildiğinden ve firmanın suya el koyacağından bahsedilen rapor şöyle devam ediyor: 

“Suyun olmadığını AK Parti de kabul etti” 

Kılıçkaya HES ile alakalı Prof. Dr. Doğan Kantarcı’nın hazırlamış olduğu raporu meclise anlattıklarını belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise “Kendileri de suyun olmadığını kabul ediyor. AK Parti Artvin İl Genel Meclisi Başkanı Furkan Çakmak ‘Suyun yokluğundan bahsediyorlar, doğrudur ben de gittim, gördüm. Ama bu suyun yokluğunu DSİ bana olumlu görüş veriyorsa biz onun sorgulamasını yapamayız’ diyor. Yanlış olduğunu bildiği bir şeye evet demek ne kadar doğru sorgulamak gerekiyor” diye konuştu. 

“AK Parti ve MHP, blok olarak HES’lerin önünü açıyor” 

Kılıçkaya’daki HES projesinin imar izinleriyle alakalı Artvin İl Genel Meclisi’ne itiraz ettiklerini ancak itirazlarının “imar planı onayına engel teşkil etmediği” gerekçesiyle reddedildiğini belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Karahan, şunları söyledi: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap