Hilary Swank kendisine Oscar kazandıran rolü hakkında konuştu: Bir trans erkeğin oynaması daha doğru olurdu

by Haber Fora

ABD’li oyuncu Hilary Swank 1999 yapımı ‘Boys Dont Cry’ (Erkekler Ağlamaz) filmindeki rolünün trans bir oyuncu tarafından canlandırılmasının çok daha doğru olacağını düşündüğünü söyledi. 

Hilary Swank filmde ‘Brandon Teena’ adlı bir trans erkeği canlandırmış ve rolüne hazırlanmak için bir ay boyunca ‘erkek olarak’ yaşamıştı. Kendisine Oscar kazandıran bu film günümüzde çekilseydi trans bir oyuncunun rol alabileceğini belirten Swank, o yıllarda trans oyuncuların filmlerde yer almasının çok daha zor olduğunu dile getirdi.

Cis kadın ve erkeklerin (biyolojik cinsiyeti toplumsal cinsiyetiyle aynı olan kişiler) dizi ve filmlerde trans bireyleri canlandırması özellikle son yıllarda eleştirilere sebep oluyor.

2015 yapımı ‘The Danish Girl’ filminde trans bir kadını canladıran ve bu rolüyle Oscar adaylığı kazanan oyuncu Eddie Redmayne da aynı sebeple kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili şunları söylemişti:

“Meselenin özüne bakacak olursak trans bireyler için çok az oyunculuk fırsatı var ve çok büyük ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Bana karışık gelen kısmı şu; bir oyuncunun bakış açısıyla meseleye yaklaştığımda ise herkesin her rolü canlandırabileceğini düşünüyorum.”

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap