Hindistan, Facebook kullanıcılarının verilerini toplayan Cambridge Analytica’ya dava açacak

by Haber Fora

Hindistan’ın federal soruşturma bürosunun, ülkedeki yarım milyon Facebook kullanıcısının “kişisel verilerini yasadışı şekilde topladığı” iddiası üzerine Birleşik Krallık (BK) merkezli danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’ya karşı cuma günü dava dosyası hazırladığı bildirildi.

PTI haber ajansına göre Merkezi Soruşturma Bürosu’nun (CBI) şikayetinde Global Science Research (GSRL) firmasının da adı geçti. Firma, kendi uygulaması üzerinden kullanıcıdan izin almadan verileri Facebook’la paylaşmakla suçlanıyor.

İlk bilgilendirme raporu, 2018’de Facebook-Cambridge Analytica skandalının açığa çıkmasından ve teknoloji devinin, dünya çapında yaklaşık 87 milyon kullanıcının verilerinin siyasi tanıtım hizmeti veren firmayla uygunsuz şekilde paylaşılmış olabileceğini itiraf etmesinden sonra başlatılan ön soruşturmanın ardından geldi.

Facebook, Hindistan’da 335 kullanıcının veri bilimcisi Aleksandr Kogan ve şirketi GSRL’in geliştirdiği “This is Your Digital Life” (Bu Senin Dijital Hayatın) adındaki uygulamayı indirdiğini, teknoloji devinin de uygulamaya “2014’te kullanıcılarının spesifik verilerini araştırma ve akademik amaçlarla” toplama izni verdiğini bildirdi.

Öte yandan CBI’ın ön soruşturması, uygulamanın kullanıcıların erişim izni vermediği başka verilerini de yasa dışı şekilde topladığını ortaya çıkardı.

Sosyal medya platformu CBI’a, uygulamayı kullanan 335 kişinin arkadaş ağındaki en az 562 bin kullanıcının da verilerinin yasadışı şekilde toplandığını aktardı. CBI’ın ilk bilgilendirme raporunda uygulamanın demografik bilgi, beğenilen sayfalar ve özel konuşmaların içeriği gibi verileri de kullanıcıların bilgisi dahilinde olmadan topladığı belirtildi.

Rapora göre CBI bazı uygulama kullanıcılarıyla irtibata geçti ve hepsi ifadelerinde verilerinin çalındığından haberdar olmadıklarını söyledi.

CBI’ın soruşturma raporunda şu ifadeler yer aldı:

PTI, yetkililerin şu ifadelerini aktardı:

Statista’ya göre Facebook’un en büyük kullanıcı tabanı, yaklaşık 310 milyon kişiyle Hindistan’da bulunuyor.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap