Hisselerde balon riski var mı?

by Haber Fora
Hisselerde balon riski var mı?

Salgın etkisiyle hükümetlerin ve merkez bankalarının ekonomileri ayakta tutmak adına mali teşvikler, parasal genişleme ve tarihi düşük faizler sunmasıyla paranın bolluğu yaratılırken hisse senetlerinin değeri yaratılan küresel gelirin üzerine çıktı.

Bu durum hisse senetlerinde balon riskini yeniden gündeme getirdi.

Para bolluğu getiri arayan yatırımcıları ve fonları Borsalara çekerken yıl sonuna yaklaşılırken şirketlerin ve endekslerin piyasa değerlerini tarihi zirvelere taşıdı. Küresel piyasalardaki hisse senetlerinin toplam değerini ölçen endeks (Bloomberg World Exchange Market Capital Index) tarihinde ilk defa 100 trilyon doları aştı.

Endekslerin toplam piyasa değerinin küresel gelire oranı yüzde 115 seviyesine ulaştı. Bu oranın Warren Buffett göstergesinin oldukça üzerinde olduğunun altını çizdi. Bu oran en son 2007 yılında yüzde 120 seviyesinin üzerine çıkmıştı.

“Buffett göstergesi” halka açık hisse senetlerinin toplam değerini üçer aylık GSYİH rakamına oranlanmasıyla elde ediliyor. Yatırımcılar, bu göstergeyi borsanın, ekonominin büyüklüğüne göre aşırı değerlenip değerlenmediğini veya değerinin düşük olup olmadığını ölçmek için kullanıyor.

Endekslerin değeri 61 trilyon dolara kadar gerilemişti

2020 yılının başlarında pandemi öncesinde yaklaşık 90 trilyon dolar seviyelerinde bulunan dünya borsalarının piyasa değeri; artan salgın endişesi ile yüzde 30 oranında geri çekilerek 61 trilyon dolara kadar inmişti. Teşvik paketleri ve merkez bankalarının hamleleriyle artan para bolluğu küresel hisse senetlerinin piyasa değerlerini Mart dibindeki seviyeden yüzde 63 oranında artırarak 100 trilyon doların üzerine çıkardı.

100 trilyon dolar piyasa değerinin üzerinin çıkan endekslerin alt kırımlarına bakıldığında; Sadece Wall Street ve Çin borsalarının piyasa değerinin bu rakamın yüzde 50’den fazlasını oluşturduğu görülüyor. Wall Street’te piyasa değeri 41,5 trilyon dolar seviyesindeyken, Çin borsalarında bu rakam 10,6 trilyon dolar. Bu endeksleri takiben Japonya, Hong Kong, İngiltere, Fransa ve Kanada piyasa değeri en yüksek endeksler olarak yer alıyor. En büyük 15 ülke endekslerinin toplam piyasa değeri 88,4 trilyon dolar iken geriye kalan 72 ülkenin toplam piyasa değeri sadece 12 trilyon dolar.

ABD’de teknoloji hisseleri ağırlığı

Wall Street 41,5 trilyon dolar ile toplam piyasa değerinin kabaca yüzde 41’ini oluştururken, bu rakamların büyük bir çoğunluğunu teknoloji hisseleri sağlıyor. Apple, Microsoft, Amazan.com, Alphabet ve Facebook’un toplam piyasa değeri 7,3 trilyon dolar ile Wall Street’in yüzde 18’ini, küresel endekslerin piyasa değerinin ise yüzde 7,3’üne karşılık geliyor.

Çin menşeili teknoloji şirketleri olan Alibaba, Tencent, China Mobile ve Xiaomi’nin toplam piyasa değeri ise 1,7 trilyon dolar.

Bu endeks içerisinde Türkiye borsasının piyasa değerine baktığımızda ise; 2020 yılının Ocak ayının son günlerinde 230 milyar dolarken pandemi etkisiyle bu rakam Mart ayında 124 milyar dolara kadar geriledi. Devamında sanayi ve perakende şirketleri öncülüğünde yüzde 70 oranında artışla 211 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap