Hollandalı sigorta devi Türkiye dahil 4 ülkeden çıkmak istiyor

by Haber Fora

SEFER YÜKSEL
Hayat sigortası, emeklilik ve fon yönetimi alanlarında dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından olan Hollanda merkezli Aegon Grup, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dört ülke biriminin satışı için düğmeye bastı. Hollandalı sigorta devinin Türkiye, Macaristan, Romanya ve Polonya birimlerinin satışı için JP Morgan’a yetki verdiği öğrenildi. Söz konusu birimlerin toplam değerinin 650 milyon euro seviyelerinde olduğu belirtiliyor. Aegon satışı koronavirüs krizinin etkileri gidermek ve ana piyasalarına odaklanmak amacıyla başlattığını belirten Bloomberg HT’ye bilgi veren konuya yakın kaynaklar, öte yandan satış işleminin Aegon’un istediği şekilde sonuçlanmasının da zor olduğunu altını çiziyor.

DÖRT ÜLKEYİ TEK ALICIYA SATMAK İSTİYOR
Şöyle ki, edinilen bilgilere göre, Hollandalı sigorta devi çıkış planladığı dört ülkedeki birimi de paket halinde tek alıcıya satmak istiyor. Ancak kaynaklar, mevcut pandemi koşulları ve özellikle Polonya biriminin kendine özgü sorularından dolayı cazip olmaması nedeniyle, tek alıcının dört ülkeyi aynı anda almasının pek de mümkün olmadığını ifade ediyor.

‘TÜRKİYE BİRİMİ SATIŞ LİSTESİNDEN ÇIKABİLİR’
Kaynaklar, Aegon Grup’un dört ülkedeki birimleri alacak alıcı bulamaması durumunda Türkiye birimini satmaktan vazgeçebileceğinin de altını çiziyor. Hollandalı NN Group ve Alman sigorta şirketi Allianz’ın talipler arasında yer aldığı kaydedilirken, iki sigorta devinin daha satılan şirketlerle ilgilendiğini ifade ediliyor. Bloomberg HT’ye bilgi veren kaynaklar, satışa çıkan birimler arasında en büyük parçanın Macaristan’ın olduğunu, Romanya’nın ise zayıf halka olduğunu kaydediyor.

12 YILDIR TÜRKİYE’DE, FON BÜYÜKLÜĞÜ 2.5-3 MİLYAR TL
Eylül 2008’de hayat sigortası ve emeklilik alanında faaliyet gösteren Ankara Emeklilik’in tamamını satın alarak Türkiye pazarına giren Aegon’un Türkiye’de yönettiği fon büyüklüğü 2,5-3 milyar TL seviyelerinde. Türkiye Sigorta Birliği’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, şirketin 2020 yılının ilk 9 ayındaki prim üretimi ise 701 milyon TL.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap