Hollanda’ya kaçan gey rahip, din görevlilerinin terfi için birbirleriyle yattığını iddia etti

by Haber Fora

Geçen sene Hollanda’ya kaçan eski bir rahip, gey olması sebebiyle Rus Ortodoks Kilisesi’nde tacize ve zorbalığa uğradığını açıkladı.

Yaklaşık bir yıl önce görevinden ayrılan Alexander Usatov, rahiplerin terfi için kilisenin üst düzey yetkilileriyle yattığını da öne sürdü.

Rusya vatandaşı Usatov, 15 Nisan 2020’de kaleme aldığı yazıda inancını kaybettiğini ve bu yüzden kiliseyle sorunlar yaşadığını söylemişti. 1 Mart’ta başka bir yazı yayımlayan eski rahip, gey olduğu için hem meslektaşlarının hem de üstlerinin tacizine ve zorbalığına uğradığını ifade etti. Kiliseyi terk etmeye zorlandığını ve korktuğu için ülkeden kaçtığını ekledi.

Tacizlerin ve ölüm tehditlerinin ardından Avrupa’daki gey aktivistlerle iletişime geçip Hollanda’ya yerleşen Usatov, söz konusu yazıda şu ifadeleri kullandı:

Kilisede “gey lobisi” olduğunu söyleyen eski rahip, kurumu homofobik taklidi yapmakla suçladı:

Usatov, Metropolit Rostovlu Mercurius’la cinsel yönelimi hakkında konuştuktan sonra dışlandığını, zorbalığa uğradığını ve alay konusu haline geldiğini söyledi.

Metropolit Rostovlu Mercurius’un basın sözcüsü Igor Petrovsky, eski rahibin gey olduğunun bilinmediğini, aksi takdirde işini uzun zaman önce kaybedeceğini söyledi:

Haber Fora, RT, Pink News

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap