Hong Kong’da bir göstericinin 5 polis tarafından dövüldüğü anlar ortaya çıktı

by Haber Fora

Sosyal medyada dolaşan bir video, Hong Konglu bir protestocunun şehirdeki gösteriler sırasında 5 memur tarafından dövüldüğünü gösteriyor.

Adam önce arkasından darbe alıyor, sonra memurlar adama coplarıyla defalarca vurmaya başlıyor. Adam köşeye sıkıştırılıp yere itildikten sonra 4 memur daha olay yerine geliyor.

İzleyenlerden birinin “Adam hiçbir şey yapmadı” dediği duyuluyor. Hong Kong Polis Kuvveti’ne göre, adam saldırı silahı taşıdığı, metal çubuk kullandığı ve banka personelini tehdit ettiği için tutuklandı. İddiaya göre adam 5 Mart akşamı saat 5 civarında olay yerinden kaçtı ve yakınlarda bulundu.

Polis, protestocunun uyarıya rağmen silahını teslim etmeyi reddettiğini ve “gerekli güç” kullanılarak tutuklandığını söyledi.

Twitter’da bazı kişiler videonun, Birleşik Krallık hükümetinin protestolar boyunca şiddeti serbest bırakmakla suçladığı Çin yönetimi yetkililerine karşı Magnitsky tarzı yaptırımlarını kullanması gerektiğine dair daha fazla kanıt sunduğunu söyledi.

Geçen hafta demokrasi yanlısı 47 aktivist, yönetimin muhalefete yönelik büyük operasyonunda yeni ulusal güvenlik yasasına göre ömür boyu hapisle cezalandırılan “hükümeti devirmeyi planlamak” suçuyla gözaltına alındı.

Bu arada cuma günü Çin’in en üst düzey yasama organı, Hong Kong’u yalnızca “yurtseverlerin” yönetebileceğini garanti altına alma planlarını açıkladı. Bu, Pekin’in kontrolünü sıkılaştırmak için bir başka hamleydi.

Demokrasi yanlısı protestolar, Hong Kong’un “tek ülke, iki sistem” modelinin tehdit altında olduğu korkusunun arttığı 2019’da başladı.

Bazı protestolar şiddete dönüştü ve Pekin “kargaşayı” önlemek amacıyla tasarlanmış ulusal güvenlik yasasını yürürlüğe koydu.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap