Hrant Dink’in kızı Delal Dink: Özgür ve bağımsız bir Ermenistan, bir Azerbaycan istiyorum; ama belli ki bugünkü Türkiye devleti için çok zor

by Haber Fora

Hrant Dink ve Rakel Dink’in kızı Delal Dink, Azerbaycan ve Ermenisten arasındaki çatışmaya ilişkin, “Özgür ve bağımsız bir Ermenistan istiyorum. Aynı zamanda, özgür ve bağımsız bir Azerbaycan istiyorum. Bu ikisinin bir arada olmasını istemek hiç zor değil benim için. Ama belli ki bugünkü Türkiye Devleti için çok zor” ifadelerini kullandı.
Delal Dink, Agos’ta yer alan başlıklı yazısında Ermeni olmakla gurur duymadığını belirterek, “Bence kimse ırkıyla gurur duymamalı. Ama ben halkımın ürettiğiyle, sanatıyla, bilimiyle, filmiyle, yemekleriyle, mimarisiyle, taş ustalığıyla, zanaatkârlığıyla gurur duyuyorum. Bu kültürünü yaşatabilsin, üretebilmeye, dünya medeniyetlerine katkı sunmaya devam edebilsin istiyorum. Maalesef henüz ulus devlet dışında, kültürü yaşatmanın güçlü bir formülünü bulamadı insanlık” dedi.
Çatışmanın gidişatı ve bölgedeki çözümsüzlük nedeniyle, meselenin Karabağ sorunun ötesine geçme riski taşıdığı uyarısında bulunan Dink, “Özgür ve bağımsız bir Ermenistan istiyorum. Aynı zamanda, özgür ve bağımsız bir Azerbaycan istiyorum. Bu ikisinin bir arada olmasını istemek hiç zor değil benim için. Ama belli ki bugünkü Türkiye Devleti için çok zor. Ne büyük hayal kırıklığı! Halbuki, Türkçü veya Osmanlıcı olmaya çalışmak yerine Anadolulu olup açsaydı iki kolunu iki komşusuna, ‘Gelin, çözelim şu sorunu” deseydi kim kaybederdi?’ değerlendirmesini yaptı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap