HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: Anayasa’nın ilk 4 maddesi değiştirilebilir, bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz

by Haber Fora

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı İshak Sağlam Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilebileceğini ifade ederek, “5 darbeci general yazıyor biz de bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz. ‘Bunu eleştiremezsiniz, değiştiremezsiniz, değiştirilmesini teklif dahi edemezsiniz’ düşüncesi akla ve mantığa uygun değil” dedi.

Kanal 42 Televizyonu’nda yayınlanan Sümen Altı programında gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül’ün sorularını yanıtlayan Sağlam, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlam, “Türkiye, 5 darbeci askerin oluşturduğu anayasadan kurtulmalıdır. Beyaz bir sayfaya Bismillahirrahmanirrahim yazıp, yeni bir giriş yapmak gerekir” dedi.

Anayasa’nın ilk 4 maddesi ile ilgili görüşlerini paylaşan Sağlam, şunları söyledi:

İlk 4 madde

Anayasa’nın ilk üç maddesinde devletin şekli, cumhuriyetin nitelikleri ile dil bayrak, başkent ve milli marş yer alıyor.

4. maddede ise “Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” deniliyor.

Maddeler şöyle:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap