HÜDA PAR: Türkçe’ye verilen önem diğer dillere de verilmeli anadilde eğitimin önü açılmalı

by Haber Fora

HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Şehzade Demir yaptığı, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Anadil Günü’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demir, “İnkar ve asimilasyon politikalarının tezahür ettiği hususlardan biri de anadillere yönelik yasaklardır. Bunun önüne geçmek için UNESCO, 21 Şubat gününü Uluslararası Anadil Günü olarak ilan etmiştir” dedi.

Çok dilliliğin bir medeniyet tezahürü olduğunu belirten Demir, “Anadillerin desteklenerek yaşatılmaları; devletlerin kendi toplumlarına ve insanlığa karşı temel sorumluluklarındandır. Dillerin unutulması, aslında medeniyetlerin ve kadim kültürlerin yok olmasıdır” ifadelerini kullandı.

“Bugüne kadar farklı dillerin korunması yönünde ciddi bir irade ortaya konulmamıştır”

Anadilde eğitimin önemine dikkati çeken Demir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dövizdeki düşüşün fiyatlara yansımadı”

Dövizdeki düşüşü değerlendiren Demir, “Döviz kurunda yaşanan aşırı yükseliş, maliyetleri artırdığı gerekçesiyle gıdadan elektroniğe, otomotivden enerjiye her alanda zam yağmuru şeklinde tüketiciye yansıtıldı. Kurda yaşanan büyük düşüşün de indirim olarak tüketiciye yansıması beklenirken fiyatlarda hissedilir bir düşüş yaşanmadı. Kurdaki dalgalanma bu haliyle hem özel hem kamu sektörü tarafından tüketici aleyhine bariz bir fırsatçılık aracına dönüştürülmektedir” dedi.

“Yeme içme sektörü can çekişiyor”

Koronavirüs ile mücadelede yanlışlar olduğunu savunan Demir, şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap