HÜDA PAR’dan asgari ücret önerisi: Yüzde 14’lük kesinti en azından pandemi sürecinde işçiden alınmasın

by Haber Fora

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 asgari ücreti açıkladı. Net asgari ücret, yüzde 21,56 oranında yani 500 TL’lik artışla 2 bin 825 TL olurken brüt 3 bin 577 TL olarak belirlendi.

Açıklanan asgari ücretin işçiyi tatmin edecek bir rakam olmadığına dikkat çeken HÜDA PAR Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, “asgari ücret” tanımının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yapıcıoğlu,  “Sigorta priminin işçiye düşen kısmı, yani yüzde 14’lük kesinti de en azından şu pandemi sürecinde işçiden alınmayabilir. Ancak bu şekilde işçilerin hayata tutunabilmesi, sadece zaruri ihtiyaçlarına yetecek bir ücrete kavuşması mümkün olabilecektir” dedi.

2021 yılındaki asgari ücretin bir önceki yıla göre yüzde 21,56 oranında bir artış ile brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklandığını hatırlatan Yapıcıoğlu şöyle konuştu:

“Maalesef TÜİK önerisinin üzerinde bir ücret belirlenmedi”

Birkaç gün önce TÜİK’in asgari ücret önerisini hatırlatan Yapıcıoğlu, “Buna göre bir tek kişi için yeterli olan ücretin 2 bin 792 lira olduğunu açıklanmış ve bu miktarın asgari ücret olarak belirlenmesini önermişti. Maalesef TÜİK önerisinin pek üzerinde bir ücret belirlenmedi. Şu anda günlük brüt 119 lira, net olarak ise 94 lira 20 kuruş gibi bir asgari ücret belirlenmiş durumdadır” dedi.

Yapıcıoğlu şöyle devam etti:

“Adım atılmasını hükümetten bekliyoruz”

“Asgari ücretten vergi alınmaması” yönündeki önerilerini yineleyen Yapıcıoğlu şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap