Hürriyet başyazarı Müftüoğlu: Koronavirüs’ün hiçbir belirtisini göstermeyen sessiz taşıyıcılar 3 haftaya yakın bir süre o virüsleri çevrelerine de yayabiliyor

by Haber Fora

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede ‘sessiz taşıyıcılar’a yoğunlaşılması gerektiğini belirtti. 

Müftüoğlu, “Bazı uzmanlara göre Covid-19 vakalarının yüzde 40’ından fazlası, virüsü herhangi bir ‘semptom/belirti’ göstermeden ortalama 2-3 hafta taşıyabiliyor. Bu son derece önemli bir bilgi. Zira bu vakaların her biri adeta birer ‘bulaş fabrikası’ işlevi görüyor.” düşüncesini dile getirdi.

Müftüoğlu, “Evlerinde ailelerine, toplu taşıma araçlarında diğer yolculara, işyerlerinde iş arkadaşlarına, toplumsal ortamlarda dostlarına/arkadaşlarına virüs bulaştırıyor. İşin kötüsü, bu sessiz taşıyıcılar o virüsü taşıdıklarının farkında bile değiller. Dolayısıyla yaşam tarzlarında en ufak bir değişiklik yapmayı veya tedbir almayı da düşünmüyorlar. Üstelik çoğunun maske bile kullanmadıkları, daha da önemlisi evlerinde ve işyerlerinde maskelerini çıkararak etrafa virüs bulaştırdıkları çok iyi biliniyor. Covid-19’un hiçbir belirtisini göstermeden virüsü yayan sessiz taşıyıcılar en az 2 hatta 3 haftaya yakın bir süre o virüsleri çevrelerine de yayabiliyor. İşte bu nedenle test sayısının arttırılması, virüsü taşıdığından habersiz kişilerin hızlıca belirlenmesi açısından son derece önemli bir ayrıntıdır.” ifadesini kullandı.

Yazının devamı için

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap