İBB’den aldığı avukatlık ücreti tartışma konusu olan Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, belediye tarafından azledildi

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatlarından Mustafa Doğan İnal’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle (İBB) kurduğu iş ilişkisi, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın kaleme aldığı “Metastaz 2: Cendere” kitabıyla gündeme geldi. 

Kitapla gündeme gelince azledildi

2 Aralık 2020’de okuyucuyla buluşan kitapta, İnal’ın İBB’den 15 milyon lira vekalet ücreti aldığı iddia ediliyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tartışma yaratan iş ilişkisi gündeme gelince İnal’a verilen vekaleti sonlandırarak avukatlıktan azletti.
 

Belediye bünyesinde 101 avukat var

13 Ocak’ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun imzasıyla gönderilen azilnamede, belediye bünyesinde 101 avukatın olduğu ve kamu hizmetinin kurum personeli tarafından yürütüleceği belirtildi.

Azilnamede şu ifadeler yer aldı:

Kamu hizmetlerinin kamu personeli tarafından yerine getirilmesi Anayasamız ve 657 sayılı kanunda yer almış düzenlemeler olmakla, belediyemiz ile sizin de dahil olduğunuz serbest çalışan avukatlar arasında daha önceki dönemlerde yapılmış olan özel vekalet sözleşmelerinin incelenmesi neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sözleşmeli ve kadrolu olarak 101 avukat istihdam edilmesine rağmen, bir kısım davaların içerisinde sizin de yer aldığınız serbest avukatlar aracılığıyla yürütüldüğü belirlenmiştir.

Tarafınız ile yapılan vekalet sözleşmesine dayanak alınan 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 118/h maddesiyle belediye başkanına verilen ‘büyükşehir belediyesini özel avukatlara temsil ettirme’ yetkisi ancak istisnai durumlarda başvurulacak bir yetki olup, tarafınızla yapılan vekalet sözleşmesi yetkili organlardan alınması gerekli bir karara da dayanmamaktadır. 

Azilnameye konu vekalet sözleşmesinin ücrete yönelik hükümlerinin idaremizce incelenmesi sonucunda da belediyemiz aleyhine hükümler içerdiği görülmüş, aramızda mevcut vekalet ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesi gerekliliği doğmuştur.

Tüm bu nedenler ve görülen lüzum üzerine sizi bu günden itibaren vekaletten ve vekaletname ile tarafınıza verilmiş olan tüm yetkilerden azleder, tarafınıza verilmiş olan vekaletnameye dayanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına herhangi bir işlem yapmaya yetkili olmadığınızı bildiririm.

Vekalet Mevlüt Uysal döneminde verilmişti

Azilnameyle birlikte, Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İBB Başkanlığı koltuğuna oturan Mevlüt Uysal döneminde 21 Aralık 2018’de verilen vekalet sona ermiş oldu. 
 

Tartışma yaratan iş ilişkisiyle ilgili Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın kaleme aldığı “Metastaz 2: Cendere” kitabında şu ifadeler yer alıyordu:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap