İBB’den ‘grev kırıcılığı’ suçlamasına yanıt: Grev hakkına saygı duymakla birlikte, halk sağlığı için topluyoruz

by Haber Fora

Maltepe Belediyesi’nde 5 gün önce başlayan grev nedeni ile temizlik işçileri de iş bırakınca, sokaklarda çöp yığınları oluşmaya başladı.  

Bunun üzerine İBB devreye girdi. İBB’den yapılan açıklamada Maltepe’deki çöplerin İBB ekipleri tanafından toplanmaya başladığı duyuruldu.

İBB, grevdeki işçilerin ve sendikanın tepki gösterdiği çöp toplama kararı hakkında bir açıklama yaptı. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ayrım yapmadan 39 ilçe belediyesi sakinlerine aynı mesafede ve eşit hizmet götürmektedir” dinelin açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

“Sözün sahiplerine iade ediyoruz”

“Grev kırıcı’ yakıştırmasına, “İçinde bulunduğumuz salgın ortamı şartlarında kabul edilmesi mümkün değildir” sözleriyel tepki gösterilen açıklamada, “Bu yakıştırmayı, İBB ailesi olarak sözün sahiplerine iade ediyoruz. Maltepe Belediyesi’nin temizlik işçilerinin hak ettiği ücreti alması konusunda da ilgili kurumla İBB olarak görüşmelerimiz devam etmektedir. Arzumuz, bir an evvel bu grevin tarafları memnun edecek şekilde sona ermesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe ya da parti farkı gözetmeksizin, toplumun genelini ilgilendiren sorunlara her yerde güçlü bir şekilde müdahale etmeye devam edecektir” denildi.

işçiler karşı karşıya geldi

İBB’nin çöp toplamak için gönderdiği işçiler arasında da gerginlik yaşandı.  Maltepe Belediyesi işçileri, grev kırmakla suçladığı İBB temizlik ekiplerini çalıştırmamak istedi.  

Genel-İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Yönetimi tarafından yapılan açıklamada “Küçükyalı’da işçi arkadaşlarımıza yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından planlı bir saldırı yapıldı. Gerekli araştırmaları yapıyoruz ilerleyen saatlerde bunu organize eden işçilere saldırtan kişileri yapacağımız basın açıklaması ile tek tek açıklayacağız” ifadeleri kulanıldı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap