İBB’nin Şeb-i Arus töreni: Garabet mi, hoşgörü mü; çıkan tartışmada kim, ne dedi?

by Haber Fora

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Mevlana’nın vefat yıl dönümünde, Şeb-i Arus töreni düzenledi.

Öldüğü güne ‘düğün gecesi’ anlamına gelen ‘Şeb-i Arus’ diyen Mevlana’nın Hakk’a yürüyüş gecesi için düzenlenen etkinlik, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapıldı.

İBB’nin Evrensel Mevlana Âşıkları Vakfı (EMAV) ile birlikte düzenlediği törende sema ayini kadın semazenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı töreni, “sefalet” olarak niteleyerek, “Böyle bir garabet 747 seneden bu yana vârolmamıştı” diye yazdı.

Bardakçı eleştirilerini, “Mevlevî âyini ve ‘semâ’ gösteri yahut eğlence vasıtası değil, adı üzerinde, ibadet kimliği taşıyan bir ‘âyin’, yani bir ‘ritüel’dir; geçmişi asırlar öncesine uzanan, gayet sıkı kuralları olan bir zikir… Bunun böyle olduğunu kabul edersiniz yahut etmezsiniz, inanırsınız veya inanmazsınız ama asırlar öncesinden bugüne uzanan geleneğe edep gereği saygı göstermek mecburiyeti vardır” diye sürdürdü.

Mevlevî mukabelelerinin ney taksimi ile başladığını sonra Farsça bir ‘naat’ ve bunu güftesi Farsça olan bir âyinin takip ettiğini belirten Bardakçı, “Bu sırada semâ edilir, semâda sadece erkekler vardır; âyin tamamlanınca Kur’an, ardından da geleneksel ‘gülbang’ okunur ve mukabele bir dua ile sona erer” dedi.

Cumhurbaşkanlığı da devreye girdi: Bu saygısızlığa sessiz kalamayız

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, törende Kur’an-ın Türkçe okunmasına tepki gösterdi.

Türkiye’nin yaşamış olduğu onca badireye, inanç hürriyetine getirilen onca engelleme ve kısıtlamaya rağmen, bu toprakların değerlerine inanmış kadrolar tarafından uzun yıllar süren meşakkatli mücadelenin ardından yeniden hoşgörü ve demokrasi diyarına dönüştürüldüğünü ifade eden Fahrettin Altun, şu görüşleri paylaştı:

HÜDA PAR: Safsata

HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük törenle ilgili, “Safsatanın kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur. Manevi değerleri usulünden arındırmak koca bir ayıptır” dedi.

İBB Sözcüsü: İthamlarını muhattabına iade ediyoruz

İBB Sözcüsü Murat Ongun eleştiriliere Mevlana’nın sözüyle yanıt verdi ve ithamları muhattabına iade ettiğini belirtti.

“Kendine ‘Hoca’ dedirten biri İBB’nin Şeb-i Arus törenine dil uzattı” ifadesini kullanan Ongun,  “Mevlana der ki; İnsan gözdür görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa, değeri o kadardır” dedi.

Türkiye’nin çok zor günlerden geçtiğini belirten Ongun, “Milletimiz ekonomik kriz altında ezilirken, iş yerleri bir bir kapanırken bunu perdelemek adına gereksiz polemik yaratma çabası, çaresizliğin resmidir” dedi.

Ongun şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap