İçişleri Bakanlığı’ndan koronavirüs genelgesi

by Haber Fora

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararların ardından İçişleri Bakanlığı  81 il valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi“ konulu genelge gönderdi.  

Genelgeye göre Kovid-19 bakımından düşük ve orta riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Bakanlıktan “Yeni bir karar alınıncaya kadar illerin risk grupları aşağıdaki şekilde değiştirildi” denilerek şunlar kaydedildi:

Daha önceki genelgelerle risk gruplarına göre düzenlenen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlendiği belirtilen genelgede, “Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek. Hafta sonlarında ise düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak” ifadeleri yer buldu. 

Genelge şöyle devam etti: 

“Azami kişi sayısı tespit edilecek” 

Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edileceği belirtilen genelde söz konusu işletmelerin HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edebileceği kaydedildi.

Genelgede şunlar vurgulandı:

STK’lar ile ilgili süregelen uygulamalar sürecek

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar,
kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere daha önce illere gönderilen genelgede belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda süregelen uygulanmasına aynen devam edilecek. Daha önce kısıtlama uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan karara göre uygulama belirlenecek.

Genelgede, “Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak” denilerek şu maddeler sıralandı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap