İki liderden Erdoğan’ın Boğaziçililer için kullandığı “terörist” ifadesine tepki: Suç

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na parti genel merkezinde bir ziyaret gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına geçen iki lider soruları yanıtladı.

Yeni anayasa tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu olamadığını Türkiye’nin gerçek gündeminin ise pahalılık olduğunu kaydetti.

“Hak arama” ve “adalet” vurgusu

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“HDP isterse görüşürüz”

Kılıçdaroğlu, HDP ile görüşme konusunda yaptığı açıklamada ise “Yasalara göre kurulan bütün siyasi partiler zaman zaman bir araya gelmek, konuşmak durumundadırlar. Demokrasinin gereği budur zaten. Bir siyasi partiyi düşmanlaştırmak doğru değildir. Düşmanlaştırmak demokrasiye karşı çıkmak demektir. HDP bir siyasi partidir, bizimle görüşmek isterse görüşürüz. Düşüncelerimizi paylaşırız. Onlar ayrı parti, biz ayrı partiyiz. Şu aşamada bir ittifak, ittifak arayışı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

“Terörist” ifadesine tepki: Suç

Kılıçdaroğlu Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protesto ve olaylara ilişkin de şunları kaydetti:

CHP lideri protesto yapan öğrenciler için iktidar kanadının kullandığı “terörist” ifadesinin de suç olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu “Bu çocuklara ben memleketimizin evlatları dedim. Terörist diyorlar, suç. Bir kişinin terörist sayılabilmesi için mahkeme kararı lazım. Dava açılırsa tazminat ödemek zorundalar. Gençler bazen bizim düşündüğümüzden aşırı hareketler de yapabilirler. Bizim bunu anlayışla karşılamamız lazım” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Osman Öcalan’ı hatırlattı

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Yeni anaysa çalışmasıyla ilgili konular ikili görüşmede ele alındı mı? Ortak bir müzakere sürdürülecek mi” sorusuna, “Bizim, önümüzde hafta ilk taslağımız hazır olur diye ümit ediyorum. Görüş bildiririz mutlaka” cevabını verdi.

Karamollaoğlu, HDP’nin partisine ziyarete ilişkin soruyu ise şu şekilde yanıtladı:

Erdoğan’ın eski açıklamalarını hatırlattı

Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın protestolara katılan Boğaziçililer için kullandığı “terörist” ifadesine yine Erdoğan’ın 2000’li yılların başında gençlere yönelik bir konuşmasında sarf ettiği “Direnin, pes etmeyin hangi baskı yapılırsa yapılsın, hakkınızı arayın” ifadesini hatırlatarak yanıt verdi. SP lideri “Çok şiddetli ifadeler kullanmış. Bence onu tekrar tekrar gündeme getirip kendisinin de geçmişteki söylemlerini dinlemesine ihtiyaç var. Yani bugünkü gençleri itham ederken, o teşvik etmiş onu okumuşlardır gençler mutlaka” diye konuştu.

“Milleti meşgul ediyorlar”

Karamollaoğlu yeni anayasa tartışmalarına için de şu ifadeleri kulandı:

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protesto gösterilerine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Bakan Soylu ifadesini düzeltti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan eylemlerde gözaltına alınan bazı kişiler için önce “terörist” ifadesini kullanmış daha sonra yaptığı açıklamada ise “Orada terörist derken iltisaklı, irtibatlı demek istedim” diyerek açıklamasını düzeltmişti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ne oldu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmayan Melih Bulu’nun Erdoğan tarafından kararname ile okula rektör olarak atanması hem öğrencilerin hem de akademik personelin tepkisini çekmişti. Öğrencilerin yaklaşık bir ay önce başlattığı eyleme kısa bir süre sonra öğretim görevlileri de katılmıştı.

Melih Bulu’nun istifasını isteyen öğrencilere okulun yerleşkesi içerisinde polis tarafından müdahale edilmiş, onlarca öğrenci gözaltına alınmıştı. Öğrencilere destek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı yerlerinde eylemler düzenlenmiş, göstericiler sert polis müdahalesi ile karşılaşmıştı.

İktidar kanadından “eylemlere katılanların çoğunluğunun Boğaziçi öğrencisi olmadığı ve terör örgütleriyle iltisaklı olduğu” iddialarına yer verilen açıklamalar yapılıyor.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap