“İlk kez” sarı penguen görüldü

by Haber Fora

Üzerinde siyah renk bulunmayan sarı-beyaz bir penguenin ilk kez görüldüğü düşünülüyor.

Güney Atlantik’teki bir adada binlerce siyah-beyaz penguen arasında yer alan, “daha önce hiç görülmemiş” kuşun görüntüleri, bir yaban hayatı fotoğrafçısı tarafından çekildi.

Yves Adams, “Daha önce sarı renkte bir penguen ne görmüş ne de duymuştum. O sahilde 120 bin kuş bulunuyordu ve aralarında sarı renkte bir tek bu vardı” dedi. 

Belçikalı fotoğrafçı, Aralık 2019’da Güney Georgia’daki bir adada en az 120 bin kral penguenden oluşan bir koloniyi fotoğraflamak için durup parlak tüylü bu kuşları görüntüledikleri sırada iki aylık bir keşif gezisine liderlik ediyordu.

Adams şunları söyledi: 

Adams bu kuşun, hücreleri artık melanin üretmediği için siyah tüyleri sarı ve krem renge dönmüş “lösist” bir penguen olduğunu söyledi:

Bilim insanları, bu kuşun görülmesiyle yeni bir tüy pigmenti sınıfının keşfedilmiş olabileceğini savunuyor. 

Antartika’da 2012’de bir çember sakallı penguen kolonisinde “beyaz” bir penguen tespit edilmişti. Bu kuşun durumunun, penguenlerin tüylerindeki pigmenti seyrelten genetik mutasyondan kaynaklandığı düşünülmüştü.

The Smithsonian Insider’a konuşan araştırmacı Daniel Thomas şu ifadeleri kullandı:

Bu kuşu görmesinin ardından 8 hafta daha keşif gezilerine devam eden ve yaptığı gezilerden inceleyecek binlerce fotoğrafla ayrılan Adams, bu yüzden fotoğrafları ancak yeni yayımlayabildi.

Adams, “Özellikle yılın o vakitleri Güney Kutbu asla karanlık olmadığı için o sıralarda binlerce fotoğraf çektim” dedi. 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap