İmamoğlu “Şeb-i Arus” tartışmalarına cevap verdi: Kur’an Arapça okunmalıydı, Türkçe Ezan ise törende okunmadı

by Haber Fora

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye tarafından Mevlana’nın vefat yıl dönümünde düzenle Şeb-i Arus töreninde Türkçe Kur’an ve ezan okunması tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Haliç Kongre Merkezi’ndeki 18 aylık değerlendirme sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlan İmamoğlu, tartışmayla ilgili, “Ben de konuyu, tartışmalar gündeme oturduğunda öğrendim. Şunu hepiniz bilirsiniz ki; bir belediye başkanı, oturup da programları yazıp, çizmez, hazırlamaz. Böyle bir şey ne geçmişte ne bugün ne de bir başka belediyede olmamıştır. O bakımdan bu noktada bilgimin olmadığı bir detayla ilgili her türlü eleştiriye de saygıyla yaklaşmak durumunda olan bir belediye başkanıyım” dedi.

Bu konuda detaylı bir araştırma başlattıklarını açıklayan İmamoğlu şunları kaydetti:

“Ezan, Türkçe okunmadı”

Ezanın Türkçe okunduğu yönündeki iddialara da cevap veren İmamoğlu, “Bir kere dünden bugüne konuşmacılar, köşe yazarları bir ezan sürecini tarifleyerek, ‘Bu törende ezan şöyle okundu, böyle okundu’ dedi. Bir kere Şeb-i Arus’da ezan yok. Türkçe ezan istismarı da var burada; çok acı. Bugünün gündemi üzerinden bunu yapan insanların makamları da önemli” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu şöyle devam etti:

İmamoğlu süreçle ilgili soruşturma başlatıldığını kaydetti.

“Çok sığ bir akıl ve çok sığ bir tarif”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da açıklamalarını değerlendiren İmamoğlu şöyle devam etti:

Haber Fora, Sözcü

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap